Nenechte se zmást tím, že žraloci v Jaderském moři žerou české učitelky a unese vás albánská mafie. Faktem je, že žraloci mají jiné chuťové preference a mafie v Albánii jiné starosti.
Když Petr Horký napsal knihu Albánie, kráska se špatnou pověstí, tak v titulu vystihl všechno podstatné, co se o této zemi dá říct. Je krásná, ale my ji vnímáme jako nebezpečnou. Přitom obecně Albánie je pro turisty považována za bezpečnou zemi a míra kriminality je srovnatelná s ostatními balkánskými zeměmi. Navíc se díky prudkému zdražení v Chorvatsku stala pro Čechy hitem loňského léta a zdá se, že jí to vydrží.
Jak je to s těmi žraloky?
Žraloci doplatili na Spielbergovy Čelisti, které jim celosvětově zajistily extrémně špatnou pověst, přičemž co se zabití lidí týče, tak se absolutně nemohou rovnat třeba s komáry (přenáší malárii), jedovatými hady nebo třeba obyčejnými včelami. I ty jsou nebezpečnější než žraloci, kteří mají na svědomí celosvětově pouhých 6 – 8 lidí ročně. To, že na některého z nich narazíte zrovna v Albánii se pravděpodobností blíží nule.
Česko ve srovnání s Albánií lidsky prohrává
Přestože má Albánie pověst země s kriminalitou, je pro turisty obecně bezpečná. K násilným trestným činům obvykle dochází v rámci organizovaného zločinu nebo v souvislosti s krevní mstou. Drobná kriminalita, jako jsou kapesní krádeže a loupeže, se sice vyskytuje, ale není nijak rozšířená. Doporučuje se dodržovat základní bezpečnostní opatření, například nenechávat své věci bez dozoru, zejména v přeplněných oblastech nebo chudších čtvrtích. Nicméně vřelost místních, zejména na vesnicích, se s tuzemskem nedá srovnat. Pokud se „zakecáte“, pozvání na skleničku nebo kávu není nijak výjimečné.
Pozor na silnicích
Faktem je, že dopravní bezpečnost je v Albánii problémem. Země má vysokou nehodovost, stav silnic není nijak ohromující, byť ti, co jezdí mezi obcemi u nás nebo pravidelně projíždějí neustále opravovanou dálnicí mezi Prahou a Brnem, by měli mít dost zkušeností. Mnohem častěji než u nás, vás ale v Albánii může zaskočit dobytek na silnici, čímž je myšlen skot a ovce.
„Křivé dříví se narovná až v ohni.“
Albánské přísloví
Máte rádi skopové?
Při pěší turistice v Albánii je nutné být připraven a informován o terénu a místní fauně a flóře. V některých oblastech se mohou vyskytovat agresivní hlídací psi, kteří chrání stáda pastevců. My jsme rozmazlení hustou sítí perfektně značených turistických cest. Na to tady zapomeňte. Raději si stáhněte on-line mapy do mobilu a powerbankou si zajistěte, že vám bude mobil pořád fungovat. Zdejší národní parky stojí za prozkoumání. Ale i pro ty, kdo si užívají dovolenou u moře se tu najde prostor. Albánci totiž nebývalého zájmu o svojí zemi umí využít, byť tak trochu „po balkánsku“. Najde se tu i McDonald, pokud však chcete ochutnat místní klasiku, připravte se na skopové. Ostatně už legendární Zikmund s Hanzelkou ve své knize Obrácený půlměsíc píší: „Skopové a kůzlečí maso je přece pochoutka, vzpomeňte si na takovou velikonoční pečínku. Ale nesmějí se pokrmy polévat specificky vonícím beraním lojem.“ Naštěstí jejich slova o loji platí stále méně a v letoviscích téměř vůbec.
Zdroj: Americanoceans, Obrácený půlměsíc, Albánie - kráska se špatnou pověstí