Než dojdete do samotného města, zastavte se na nádraží. Stávaly tu vlaky slavného Orient Expressu provozovaného Compagnie Internationale des Wagons-Lits. Nebýt vraždy, kterou zosnovala Agatha Christie, nebylo by tohle dopravní spojení tak známé, byť šlo o prestižní vlakové linky.

Nádraží není škaredé, vstupní hala je vysoká a ve své době byla rozhodně honosná, ale nekoupíte tady ani lístek, ani občerstvení. Čekárna zeje prázdnotou a střecha kryjící první nástupiště pomalu zarůstá břečťanem. Prostě vypadá to tady jako obrázek, který by se dal popsat dvěma slovy. Zašlá sláva.

Herkulovy lázně

Římané při rozšiřování svého impéria šířili i své zvyky, mezi nimiž nechybělo blaho lázní a koupelí. V oblasti dnešního jihozápadního Rumunska, zhruba 25 km od hranice se Srbskem, leží starověké lázně Băile Herculane. Už samotným názvem odkazují na bájného reka Herkula.

Horké prameny, které tady prýští, některé přímo v korytě řeky Cerna, jiné v okolí, jsou důvodem, proč je údolí mezi strmými svahy vyhledávané jako rekreační oblast. Archeologové tady našli důkazy osídlení už od paleolitu.

Kamenné bazénky

Míst, kde se můžete vykoupat, je tady mnoho. Z kamenů vyskládané bazénky, nebo betonová korýtka ukazují, kde se chladná voda Cerny a termální prameny míchají v ideálním poměru. Měření teploty termální vody ukázalo, že prameny mají až přes 40 stupňů Celsia. Prostředí je poněkud balkánské, což ale neznamená, že by kolem nestály honosné budovy v minulosti prestižních lázní.

Podívejte se sami na kdysi prestižní lázně.

Zdroj: Youtube

Unavený Herkules

Národní park Domogled – Valea Cernei

Park byl založen v roce 1990 a svou vlastní správu má od roku 2003. Geograficky park pokrývá povodí řeky Cerna, od jejího pramene až po soutok s Belarecou, těsně za lázněmi Băila Herculane. Celková rozloha parku je 61 211 ha.

Herkules byl něco jako Bivoj na steroidech. Bivoj sice holýma rukama přemohl kance, což Herkules zvládl taky, ale navíc zabil nemejského lva, hydru, objel svět a stal se nesmrtelným. Na jedné ze svých cest se podle legendy zastavil v údolí, aby se okoupal a odpočinul. Díky tomu se Římané dozvěděli o zdejších pramenech. Tolik legenda, faktem ale je, že zde Římané založili město Ad Aquas Herculis. Odkryté kamenné rytiny ukazují, že návštěva římských aristokratů proměnila město v římské rekreační středisko.

Je to nejkrásnější letovisko na kontinentu.

rakousko-uherský císař František Josef

Bylo objeveno šest soch Herkula, bronzová replika jednoho z nich, lisovaná v roce 1874, stojí jako orientační bod v centru města. Právě proto, že je vyrobená na sklonku 19. století, tak vypadá jako nová. V dobách Římanů nechyběl amfiteátr, mohutné budovy lázní, z nichž mnohé dodnes pod oprýskanou omítkou naznačují bývalou krásu. Stojí za to se zaměřit na detaily.

Po návštěvě v roce 1852 řekl rakousko-uherský císař František Josef, že je to nejkrásnější letovisko na kontinentu. Ale po pádu komunismu v Rumunsku v roce 1989 bylo historické letovisko - včetně jeho velkých starých Neptunových lázní, které byly kdysi hotspotem pro elity - opuštěno a upadlo do chronického rozkladu,“ píše novinář Stephen McGrath.

Socialismus s lidskou tváří

Poté, co se vlády v Rumunsku zmocnili komunisté, se začalo stavět ve velkém, aby lázně mohly sloužit „pracujícímu lidu“. Postavilo se několik betonových hotelů, které alespoň jmény připomínají římskou historii: Roman, Hercules A, Hercules B, Afrodita, Minerva, Diana. Termální lázně, nyní v rozkladu, měly rozlohu 3 000 metrů čtverečních.

Je jistá naděje, že se lázně vrátí možná ne do původní krásy, ale alespoň do funkčního stavu. Ovšem to by se o to musel aktivně zasadit rumunský stát, snaha nevládních organizací to rozhodně sama nezvládne.

Související články