Voda je chladná a Knoppův pramen je osvěžující. Mezi zdejšími prameny se vlastně jedná o "mladíka". Zatímco mnohé z nich v okolí mají i více než stoletou historii, tak Knoppův pramen byl založený roku 2010. Například prameny Adolf a Adéla byly zřejmě zbudované v šedesátých letech 19. století. Zdejší prameny měly vesměs smutný osud, po druhé světové válce je místní obyvatelstvo poničilo, protože na sobě nesly německé nápisy. Následovaly desítky let nezájmu a devastace, což se změnilo až díky Hnutí Brontosaurus na začátku tohoto století.

Samotný pramen leží mimo turistické značky, takže pokud se k němu rozhodnete vydat, zadejte si do navigace tyto koordináty: 50.2245114N, 17.2147050E. Nedaleko od něj se nachází Lurdská jeskyně. Nečekejte jeskyni jako v Lurdech, v tomto případě jde jen o malou, lidskou rukou vystavěnou výklenkovou kapli. Z nasucho skládaných kamenů a místem pro sochu Panny Marie ji vytvořil Johannes Zwior, duchovní působící ve zdejším klášteře.

Tomáš Knopp

Narozen 4. 5. 1965 v Ostravě, zemřel 4. 8. 2008 v Jeseníku. Vystudoval Gymnázium v Ostravě Porubě a Pedagogickou fakultu v Ostravě, obor Český jazyk a literatura – historie. V letech 1989-1995 působil jako učitel na Gymnáziu v Jeseníku, od roku 1996 až do svého předčasného skonu, pracoval na pozemkovém úřadě ve stejném městě. Byl spoluautorem knih Čítanka z Jesenicka (1. vydání 2000, 20. vydání 2001), S příchutí Jesenicka, Oázy vody a vzduchu a sbírky devíti lidských osudů Děti neklidné Evropy. Publikoval desítky článků v regionálních a celostátních periodicích. Napsal a zrežíroval několik divadelních jednoaaktovek. Dlouhodobě se zajímal o dějiny 30. a 40. let 20. století a oblast severní Moravy a severozápadního Slezska.

Zakázaná koupačka v lomu

Názvy jako Vápenná nebo Žulová naznačují, že se v okolí těžilo a dá se tady najít spousta lomů s čistou vodou. V lomu Vycpálek východně od Vápenné je sice koupání zakázáno, ale výskot jasně prozradil, že ne všichni zákaz respektují. Byť je žulový lom nedaleko obce Vápenná, skutečně se v něm těžila žula a je opravdu romantickým místem.

Bergfrit v Žulové

Pokud dorazíte až do Žulové, určitě neminete zdejší hrad a kostel. Vypadá totiž podivně. Bergfrit je kamenná věž, která sloužila obráncům jako poslední útočiště. Jenže v Žulové z něj trčí věž kostela. Tento původně slezský hrad je chráněný jako kulturní památka.

Původní hrad Frýdberk vznikl v roce 1290, v roce 1639 Švédové jeho část vyhodili do povětří. Areál začal být využíván jako pivovar, hospodářské části nakonec zanikly. V roce 1810 byl zbudován kostel a z hradní věže vyrostla věž svatyně,“ píší Petr David a Vladimír Soukup v knize 1000 hradů, zámků a tvrzí.

Ze Žulové do Jeseníku, kde se nachází Knoppův pramen, je to celodenní procházka krásnou jesenickou přírodou. Počítejte s tím, že červená značka Via Czechia není zrovna vyznavač rovných úseků, takže vás čeká místy docela prudké stoupání. Ale to se při výpravě do hor čeká. A jak v Žulové, tak v Jeseníku je dostatek podniků, kde si můžete dát cílové pivo.

Související články