Už jste se někdy vydali geologickou stezkou? Ta vedoucí na Malou a Velkou Bukovou v Geoparku Ralsko na severu Čech vás provede po dně bývalého moře, mořem lesů plných hub a po kopcích, které mají na svědomí sopky. A viděli jste někdy zkamenělinu jinde než ve vitríně v muzeu? Tady si můžete najít svojí vlastní. A projít se můžete i po letišti.
Bizarní skalní útvary na Víšku
Stezka začíná u hájovny Trojzubec u obce Hradčany a míří na Víšek, jen s velkou dávkou fantazie si lze představit, že v druhohorách bylo těchto místech mělké moře. Před 90 miliony lety se tu všude usazoval křemenný písek a štěrk. Jak pracovala tíha nadloží, vznikl z písku pískovec. V okolí Víšku převládají hrubé křemenné pískovce, poznáte to i podle charakteru lesa, na na křemenných pískovcích rostou chudé borové lesy, lesům bukovým a v údolích spíše smrkovým se daří lépe na bohatších půdách. Vršek Víšek je navíc z pískovce silně proželezněného, který je tvrdší a lépe vzdoruje zvětrávání. Díky tomu tu lze najít zajímavé útvary železité kůry, trubičky a různě bizarně zprohýbané inkrustace. Některé věžičky vypadají, jako by měly pokličku tvořenou deskou z železitého pískovce.
Skalní řícení odhaluje fosilie
Cesta vede dál provoněným borovým lesem se spoustou pískovcových balvanů a skalek. Pod Malou Bukovou je další zastavení geostezky, vyplatí se sejít ze cesty ke skalce, protože je zde krásná ukázka skalního řícení. Po milionech let už to pískovec prostě nevydržel a rozpadl se a na popadaných pískovcových balvanech lze objevit fosílie. Stačí se pozorně dívat, obrátit pár kamenů a objevíte otisky a zbytky mušlí a různých jiných tvorů, kteří obývali druhohorní mořské dno.
Podívejte se na záběry z geostezky na Bukové hory
Vrcholky s tvrdým jádrem
Pak už se začnou zvedat dva vršky Malá a Velká Buková a s nimi se otevře další kapitola geologické historie. Na samém konci druhohor a v třetihorách proniklo do otevřených puklin v pískovcích z hloubky žhavé magma a utuhlo v podobě žil. Tato vulkanická hornina je pevnější, mnohem lépe odolává erozi než měkčí pískovce a proto tvoří jádro obou vrcholů.
Kde se vzal čedič mezi pískovci
Na Malé Bukové je vidět, že to nejsou jen geologické teorie a opravdu leží na vulkanické žíle. Kousek pod vrcholem je vedle pískovce vidět menší černá skalka čediče a jeho typických sloupků. Můžete ostatní oslnit znalostí, kde se tu čedič vzal a v pískovcových skalách se zase podívat po fosiliích. Nezapomeňte se rozhlédnout po krajině, z vršku je okouzlující výhled směrem na Bezděz. Krásný výhled do kraje je i ze sousedního vrcholu Velké Bukové, oba vršky jsou zarostlé bukovým lesem mírně divokého pralesního rázu, který je domovem spousty zvířat, od ještěrek po veverky.
Tudy prošly dějiny
Z Velké Bukové se stezka do Strážova, místa s pohnutou historií. Dnes je to louka uprostřed borových lesů, na které rostou rozlehlé duby. Zbytky živého plotu napoví, kde dříve stával lovecký zámeček Valdštějnů. Vedle ještě před válkou stávala prosperující osada se sklárnou. Hlavní obživou tu bývala práce v lese a pálení dřevěného uhlí, dokonce sem vedla řečkovská lesní dráha, která odvážela dřevo. Po válce bylo německé obyvatelstvo vyhnáno a Strážov se stal na dlouhá desetiletí součástí vojenského prostoru, dodnes tu lze najít betonové plochy, zbytky odpaliště raket SCUD. Dnes tu naštěstí vládne už jen klid a příroda.
Rašelina v rybníku
Stezka se vrací k výchozímu bodu kolem Pustého rybníka. Na koupání byste se ale těšili marně, prohlubeň v krajině pochází ze čtvrtohor, kdy místí reliéf modelovalo střídání chladnějších a teplejších období. Na podloží jemného písku, který ve sklářské huti na Strážově používali k výrobě skla, se tu vytvořilo rašeliniště, místy je rašelinná vrstva vysoká až úctyhodných 235 cm.
Odskočte si na letiště
Naučná geostezka končí a začíná u hájovny Trojzubec nedaleko obce Hradčany. Tam je u rybníka infocentrum a hned za obcí obrovské bývalé vojenské letiště s impozantními hangáry. V současné době je letiště volně přístupné, využívané částečně jako sportoviště. Rozhodně stojí za návštěvu, kdy se vám podaří projít se po ploše, ze které startovaly stíhačky.
Celá trasa geostezky má 12,5 km a vede lesem, který bývá na podzim plný hub. Ale pozor, tento kraj si vzala zpátky příroda, není zde žádná možnost občerstvení, takže svačinu, pití a dobrou náladu sebou.