Začněme nahoře, pod hladinou moře
Zní vám mezititulek poněkud nelogicky? Jenže je pravdivý. Nad Kutnou Horou je Národní přírodní rezervace Kaňk. Samotný vrchol Kaňku byl v době, kdy tady bylo křídové moře, malým ostrovem. Jednalo se o dobu před 100 miliony lety a důkazem jsou fosilie celé řady mořských živočichů žijících v pobřežní zóně. Od mlžů a plžů po ostnokožce a korály. Přírodní fenomén mořského pobřeží odhalil malý lom. Bohužel je lokalita ohrožena odlamováním kusů hornin, protože turisté i amatérští paleontologové si chtějí najít „svou“ zkamenělinu. Není bez zajímavosti, že se tady nachází přes 100 druhů lišejníků.
Havířská bouda
Na vrcholu Kaňku je třicetimetrová zděná rozhledna Havířská bouda. Monumentálně se tyčí nad Kutnou Horou a nabízí krytý panoramatický výhled. „Kéž by tam jel výtah,“ povzdechla si jedna z turistek a pak byla dost překvapená, že nahoru nevedou schody, ale skutečně jede jen výtah. Turniket vás k němu pustí, ten vás vyveze nahoru, kde zaplatíte stokorunové vstupné. Nahoře je totiž restaurace, a pokud by vám stokoruna za obejití rozhledy přišla hodně, vlastně se nedá couvnout. Vstupenka totiž slouží k tomu, aby vás turniket pustil ven.
Chrám v Sedleci u Kutné Hory
Samotná Kutná Hora nabízí nepřeberně lákadel, od kostnice přes podzemí a Vlašský dvůr až po nejznámější stavbu, kterou je chrám sv. Barbory. Rozhodně ale stojí za to navštívit katedrálu Nanebevzetí panny Marie. Úchvatné prostory, které můžete obdivovat i shora, protože k výšinám vede překrásné točité schodiště.
„Na přelomu 13. a 14. století za neuvěřitelných 30 let postavená, ve století 15. za jednu noc vypálená husity. I přeživší torzo katedrály budilo svou velkolepostí údiv, však také dostala přezdívku Splendissima Basilica. Když v 17. století do Sedlce přišel geniální architekt Jan Blažej Santini Aichel, katedrála doslova povstala jako Fénix z popela. Santini 300 let opuštěnému torzu vdechl nový život v podobě dodržení prostých gotických linií v propojení s prvky zdobného baroka,“ píše římskokatolická farnost Sedlec. Nemusíte být věřící, abyste dokázali obdivovat tuto opravdu úchvatnou stavbu.
Výborně se v ní fotí, protože 106 oken vpouští dovnitř dostatek světla. Jsou čiré, bez vitráží. Ty naopak má chrám sv. Barbory (viz úvodní foto), což znamená, že uvnitř vládne mírné přítmí i za plného světla. Jde o nejstarší sakrální stavbu katedrálového typu ve střední Evropě, a zároveň o nejdelší katedrálu v České republice. Není vůbec divu, že byla v roce 1995 zapsána na seznam hmotného dědictví UNESCO.
Nakoukněte do interiéru chrámu svaté Barbory.
Vzhledem k tomu, že Kutná Hora je doslova prošpikována památkami, včetně mohutné Galerie Středočeského kraje umístěné v jedinečných prostorách Jezuitské koleje, středověkého dolu nebo Sankturinovského domu či kaple Božího těla, tak nechybí ani zázemí v podobě hospod nebo kaváren. „Dobrá je lidová restaurace U Zlatého lva v bezprostřední blízkosti chrámu v Sedlci. Budova čp. 124 představuje ukázku reprezentativní klasicistní stavby z první poloviny 19. století," píše o budově ve které hospoda funguje Národní památkový úřad. Ceny lidové, porce velké, co víc si můžete přát. V praxi to znamená, že Kutnou Horu, pokud nepůjdete na Kaňk, lze navštívit za jakéhokoli počasí. Vždycky se můžete schovat do podzemí, nebo do chrámů.