Mezi belgickým městem Hasselt a hranicemi s Nizozemskem, v obklopení národního parku Hoge Kempen, se nachází malá obec Zutendaal, která se již pár let snaží lidem představit přírodu trochu jinak!

Bez bot po Belgii

Na východě Vlámska v Belgii je pěší túra - kraťoučká pouze tři kilometry, ale příroda vás tady pohltí, a to doslova! Trasa je totiž navržena pro bosé návštěvníky. Budete se zde po kolena brodit potůčky, chodit trávou, přelézat klády nebo si chodidla rochnit v blátě. Taková procházka nezaručuje jen prožitek z přírody zase trochu jinak, ale pomůže vám to zpevnit nožní svalstvo a klenbu, jejíž propadnutí může způsobit řadu nepříjemných zdravotních obtíží.

Chůze naboso posiluje svaly chodidel, a proto silnější svaly pomáhají lepšímu držení těla a rovnováze celého těla,“ říká podiatr (doktor, který se věnuje studiu, diagnostice a léčbě poruch nohy) Miguel Cunha, DPM. Dr. Cunha, ale také upozorňuje na rizika jako je poranění, které ovšem na trasách určených přímo pro „bosonožce", jsou zmírněna.

Mimo fyzické benefity a nové poznání, má chůze přírodou na bosých nohou i efekt na psychickou pohodu a zdraví. Zmírnění deprese a úzkosti je vedlejší efekt snad každé činnosti v přírodě, takže i při procházce bez ochrany plosek člověk zažije příliv pozitivních emocí. Příroda pomůže i s regulací nálad, prožíváním přítomného okamžiku a dokonce i s kvalitnějším spánkem. Zažít přírodu více kontaktně právě před zimním obdobím, kdy bez kabátu vylezou ven jen pořádní otužilci, může být skvělou tečkou za horkým létem a přípravou na chladnější podmínky.

Uzemnění znamená chůzi naboso po přírodním povrchu, jako je tráva, písek nebo půda. Tato praxe je založena na myšlence, že přímý fyzický kontakt se zemským povrchem může podpořit fyziologické a psychické zdraví. Vědecký základ uzemňování spočívá v jeho potenciálu snižovat záněty, zlepšovat spánek a zlepšovat emoční pohodu," říká Paige Acton, diplomovaná specialistka v terapeutickém poradenství.

Související články