Filmaři, kteří stvořili planetu Tatooine, hráli na naše „lidské znalosti a podvědomí". Udělali ji coby pouštní a nikoho nepřekvapilo, že se na ní čile obchoduje s otroky. Voda je jen v občasných oázách a ve městech žijí převážně lidé, kteří se zde potkávají s celou řadou ras ze všech koutů vesmírů. Takové místo z vesmíru můžete navštívit i vy. A dokonce se v něm vyspat. Hotel Sidi Driss u tuniské obce Matmata leží na okraji pouště a ve Star Wars ztvárnil Larsovu farmu. Zřejmě budete spokojeni, server TriAdwisor mu přidělil zřejmě tři a půl hvězdičky z pěti.

Star Wars

Star Wars (česky původně též Hvězdné války) je americká multimediální franšíza žánru space opera, vytvořená Georgem Lucasem. Její hlavní částí je devítidílná řada celovečerních filmů, ke které se postupně přidala další díla

Zatímco někteří fanoušci filmové ságy jsou nadšení lokací, jiní se dívají na ubytování pragmaticky. „Prostor WC je otevřený, nemohl jsem se ani umýt s minimálním soukromím. Umyvadlo, toalety a zrcadlo špinavé. Večeře byla jako často na jihu buď kuskus nebo telecí s hranolky (v mém případě STUDENÉ hranolky). Číšník dokonce požadoval 1 dinár za dl láhve vody, kterou podával pouze na požádání a to ještě ne s plastovým kelímkem. Je možné, že hvězdné války používaly tuto napodobeninu troglodytských domů, ale tady po ní není moc stop. Celkově zklamání i pro někoho, kdo je zvyklý na levné ubytování,“ hodnotí pobyt návštěvník vystupující pod nickem Orso.

Vesmírné městečko

V okolí najdete celou řadu staveb sloužících jako filmové kulisy. Čekat jejich „filmovou funkčnost“ by bylo ale hodně naivní. Například domy města Mos Espa .Ve Star Wars Epizoda I: Skrytá hrozba kosmodrom Mos Espa je ukázán jako rušné pohraniční město, kde žije a pracuje mladý Anakin Skywalker jako otrok. Mnoho struktur bylo doplněno pomocí filmových triků, nicméně část budov stojí, byť nemají horní patra. Stále se můžete projít, a samozřejmě vyfotit, na béžovém náměstí. Pokud zvolíte vhodný úhel, nikdo nepozná, že fasády nejsou skutečné, průčelí domů jsou jen kašírka postavená pro natáčení. Pokud jste někdy byli ve westernových kulisách, tak je to podobné. Co ale poznáte na první dobrou jsou ikonické „odpařovače vlhkosti“.

Mekka sci-fi

Filmová sága Star Wars má nesmírně širokou fanouškovskou základnu, což logicky nalákalo filmaře k pokračování. Přece jen film je sice zábava, ale v první řadě průmysl zaměstnávající tisíce lidí a vydělávající stovky milionů dolarů. Pokud mezi fandy patříte i vy, tak můžete vyrazit. Do Tunisu to vlastně není až tak daleko a pokud se nenecháte severoafrickou „smlouvací kulturou“ ošulit, nemusí vás výlet za Lukem Skywalkerem přijít zas až tak draho.

Nenechte se strhnout soubojem a podívejte se na krajinu okolo. Takhle vypadá tuniská poušť.

Zdroj: Youtube

Ale neváhejte. Přece jen se v případě filmových kulis nejedná o žádné hodnotné kulturní dědictví, které by se dostalo na prestižní seznam Světového dědictví UNESCO. A postupující dezertifikace si na stavbách pomalu vybírá svou daň. Čas i africký přístup k podnikání rozhodně hraje proti vám. Už teď je vidět patina, kterou čas přidává v každodenních vrstvách.

Zdroje: Atlas Obscura. Tunisko.com, leben-pur.ch