Oblíbená destinace českých turistů letos zažívá úplný boom v návštěvnosti - čisté Jaderské moře, dostupnost, stabilní počasí i kvalitní zázemí a gastronomie dělá z Chorvatska skvělé místo, kde trávit letní dny.
Ostrov v záři reflektorů i výstřelů
Krajina i historické stavby ovšem nepoutají pozornost pouze turistů, ale taky světla filmových reflektorů a v minulosti i vojenské vůdce. Svou přírodu stát propůjčil i některým velikým hitům, jako byl například druhý díl muzikálu Mamma mia. Už jste navštívili ostrov Vis?
Stále populárnější jsou ale zejména pro mladší rekreanty jednak návštěvy ostrova Vis, kde se točil druhý díl filmu Mamma Mia – Here we go again, a pak samozřejmě města Split a Dubrovník, která si zahrála ve filmové sáze Hra o trůny.
Lenka Laus, produktová manažerka cestovní kanceláře Travel Family ve výroční zprávě
Když ABBA rozezněla Vis
V prvním díle vezme muzikál Mamma Mia své diváky na řecké ostrovy Skiathos a Skopeles, kde se vydají po stopách Sofiiných potenciálních otců. V druhém díle se však kamery přesunou na chorvatský ostrov Vis, který se tak na několik desítek minut stane taky fiktivním ostrovem Kalokairi, kde se odehrávají oba díly. Ostrov spíše při jižním pobřeží Chorvatska je odlehlým místem, dokonce nejvzdálenějším obydleným ostrovem od pobřeží, a kvůli chybějící infrastruktuře je zátoka Barjoška, kde se natáčelo, lépe dostupná spíše po moři.
Mamma Mia a průzračná voda ovšem nejsou jedinými lákadly. Na nedalekém ostrůvku Biševo je možné zažít modrou jeskyni, jejíž italská verze uchvacovala již římské císaře. Modrá jeskyně v Chorvatsku má tu výhodu, že není natolik profláklá a při jejím proplouvání budete mít větší soukromí na obdiv slunečního svitu odráženého od mořského dna.
Když lásku střídá válka
Ostrov ale neláká pouze nadšence pohodlí, muzikálu lásky a slunného počasí, ale taky ty, kteří se rádi noří do hloubek válečných konfliktů. Ostrov totiž nebyl vždy odlehlým pouze svou polohou, ale také účelem. Mezi lety 1940 - 1991 sloužil jugoslávské armádě a veřejnosti byl úplně uzavřen. „Ostrov měl ukrývat lidi z bývalé jugoslávské armády, kteří zde sídlili téměř 50 let v období komunismu," řekl televizi Reuters průvodce Zvonk Brajčič, který na ostrově vyrůstal jako teenager.
Ostrov je prošpikovaný opuštěnými vojenskými tunely. Vydejte se na jejich průzkum.
Dnes si návštěvníci můžou prohlédnout zbytky tunelů i pevností a přemýšlet nad obavami, které asi svazovali vůdce Jugoslávie Josipa Broze Tita, který se zde několikrát ukrýval. „Když odešli, my všichni, šestnáctiletí a sedmnáctiletí, jsme prostě museli jít a prozkoumat něco, co bylo našim dědům a otcům 30 až 50 let zakázáno. Vždycky ty základny postavili na nejkrásnějších místech ostrova," doplnil Brajcic.
Když odešli, my všichni, šestnáctiletí a sedmnáctiletí, jsme prostě museli jít a prozkoumat něco, co bylo našim dědům a otcům 30 až 50 let zakázáno. Vždycky ty základny postavili na nejkrásnějších místech ostrova.
Zvonk Brajčič, průvodce, který na ostrově vyrůstal jako teenager
V 90. letech po odchodu armády byl ostrov opuštěnou, provrtanou a opevněnou hroudou v moři, dnes to však v přístavních městech Komiža a Vis výří životem a hlasitým halasem stálých rezidentů i letních návštěvníků. Pobřeží ostrova je členité a tvoří kolem svého okraje bezpočet lagun, které jsou snadno dostupné, pokud se dopravíte na člunu. Historie ostrovu sahá ale dále než jen k druhé světové válce. Místo osídlili už Římané v antické době. Po sobě zde nechali základy vybudovaných termálních lázní, které se v té době stávaly zrovna obrovským hitem. Z jejich stavby se dochovaly i některé mozaiky a další části budovy nezničené druhou světovou válkou.