Hledání cenných a unikátních věcí zdá se být druhou lidskou přirozeností. Ať se jedná o dětské hry se ztraceným pokladem, hledání naší druhé polovičky, nebo cestovatelské objevování „hidden gems” v různých koutech světa. Je patrné, že lidi poklady baví. Jeden z českých zámků jich má hned několik!
Královna růží
Naproti Kozímu vrchu přes Labe se do výšky tyčí věž jednoho z nejmenších a nejromantičtějších zámků v Česku. Už zámecký park, jenž panské sídlo v empírovém slohu obklopuje, v sobě ukrývá jeden z místních pokladů. V tomto případě se nebojím říct, že se jedná o poklad přímo pohádkový. Po vzoru Malého prince zde totiž opečovávají cennou růži. Druh Rosengräfin Marie Henriette byl v místních zahradách vyšlechtěn hraběnkou Marií Henrietou Chotkovou, která byla mistryní svého oboru a královnou růží.
Prostý zámek Velké Březno ukrývá hned několik pokladů:
Nádobí ve zdech a Egypťan ve sklepení
Tím ale honba za poklady na tomto zámku rozhodně nekončí! V 70. letech během interiérové přestavby našli dělníci poklad další... Když si správce majetku vzal do hlavy, že chce propojit dveřmi dva vedlejší pokoje, muži pracující na stavbě se nestačili divit, co našli ve zdech. Vlastníma rukama se jim podařilo odkrýt tajné dveře a v mezistěně uložený zlatem zdobený porcelán. Dnes si jej můžete prohlédnout ve vitrínách na zámku a rozjímat nad nutností nádoby ukrývat. Copak původní němečtí obyvatelé zamýšleli? Byl jejich rod v nějakém ohrožení nebo měli snad jen chmatavou tetu?
Pro poklad číslo tři byste se museli zavrtat do země, a to doslova. Mumifikovaný Egypťan dovezený Karlem Mariou Chotkem v 19. století, se totiž ztratil v době, kdy prostory sloužily jako dětský domov. Pokud by se někdy podařilo postavu opět vyhledat, předpokládá se, že by měla hodnotu nedozírné ceny.
185 letá babička mezi fotografiemi
Cestování však nebyla Karlova jediná vášeň, byl také nadšeným fotografem a právě fotografie jsou pokladem již čtvrtým! V srpnu letošního roku to bude 185 let, co Louis Jacques Daguerre v Paříži představil svůj fotoaparát - daguerrotypii. Jen o tři měsíce později již hrabě Českého království, Chotek, nechal na zámku Velké Březno vyhotovit snímek sebe a své rodiny.
Interiér byl na svou dobu pokrokový a moderní:
Malá měděná destička, na které je portrét zachycen, byla dlouho ukryta v kufrech s nápisem VB mezi harampádím líčkovského sklepení, ale roku 2002 byla konečně objevena. Dneska je to třetí nejstarší originální fotografie na světě, což z ní dělá unikátní klenot zámku i Česka. Foto chtělo odkoupit i několik amerických společností, ale ani za milión amerických dolarů se jí Česko nezřeklo. Hraběte Karla Marii Chotka, vnuka prvního majitele, by jako nadšeného fotografa tato informace určitě potěšila, ovšem patrně ne tolik jako fakt, že jeho vlastí fotografie vzbuzují i po více než sto letech stále zájem lidí. Zámečtí správci však dlouhá léta neměli vlastní obrázky zachycené jedním z prvních fotografů. Doba temna, kdy bylo nutné si na výstavy snímky zapůjčovat, však letos skončila.
„Já už ty fotky měl jednou v ruce při vybalování sbírek po stěhování po rekonstrukci muzea v roce 2011, ale teprve nyní, když jsem znovu pořádal velkoformátové snímky, mě do očí trkl ten podpis. Stojí tam Graf Chotek,“ popsal okolnosti objevu kurátor sbírky fotografií i spoluautor výstavy o Chotkově tvorbě Jiří Preclík. „Snímky vznikly v roce 1888, pocházejí tedy z období, kdy Karel Chotek s fotografováním začínal. Přesto už jsou na vysoké technické úrovni,“ doplnil ještě kurátor.
V rámci Noci kostelů je možné navštívit nedalekou Chotkovskou hrobku, ketou pro svého muže Karla, posledního purkrabího Českého království, nechala postavit jeho žena Marie. Ačkoliv se hrobka již nevyužívá k původním účelům, je ukázkou novogotické honosné stavby. Pokud zámek navštívíte v létě, nezapomeňte navštívit rozárium v zámeckém parku. Růže hraběnky každoročně rozkvétá a je možné si ji prohlédnout. Zámeček je kulturním místem a obzvlášť přes sezónu je možné navštívit mnoho událostí.