Svítící kráva

Nemusíte být přírodovědec, aby vás zaujalo množství motýlů, které nad hadcovou stepí u Mohelna poletuje. Co ale zaujalo nejvíc mě, byla svítící, tedy správně řečeno světélkující, kráva. V pozadí s dukovanskou jadernou elektrárnou mi tohle umělecké dílo přišlo jako geniální vtip. O jaderných elektrárnách jejich odpůrci tvrdí, že „vyzařují“ atomovou energii a tady se onen mem přímo zhmotnil. Přes den vlastně nejde o nic nápadného, socha krávy na poli může vypadat jako památník, ale když se setmí…

Po modré turistické značce

Pokud se hodláte blíže seznámit s Mohelenskou hadcovou stepí a přijedete autem, zaparkovat se dá v obci Mohelno. Ke stepi, modré turistické značce a naučné stezce to pak máte už jen kousek. „Mohelenská hadcová step má rozlohu sta hektarů a je chráněná už od třicátých let. Tvoří ji hluboce zaříznutý meandr řeky Jihlavy, lidově nazývaný Čertův ocas, na jehož severní straně jsou skalnaté, výrazně sluněné svahy o výšce až 120 metrů.

Tmavá barva hadcové horniny, vysoký obsah hořčíku, nízké srážky a sluneční záření mají vliv na suché a teplé klima v daném území. Dokonce je tam průměrná teplota o deset stupňů vyšší než v nedalekém Mohelně,“ můžete se dočíst na webu věnovanému Vysočině.

Opuncie

Opuncie hnědoostná je severoamerický druh kaktusu, který se přirozeně vyskytuje na jihozápadě USA a v Mexiku. U Mohelna, a v národní přírodní rezervaci zvlášť, nemá co dělat. Jenže přesto se tam dá najít. Pokud se vydáte na vyhlídku, pečlivě se rozhlédněte okolo, právě tam ji totiž před léty někdo vysadil, a i když se jedná o teplomilnou rostlinu, tady zvládá i chladné zimy.

Hadec alias serpentinit

Koho zajímají šutry?“ zaslechl jsem poznámku od turistů na vyhlídce u Mohelna. Fakt je, že motýli, ještěrky a rozkvetlé rostliny rozhodně strhávají pozornost víc, než nějaký tmavě zbarvený šurt. Jenže právě díky němu jsou tady rostliny a motýli. Serpentinit neboli hadec je vysokým tlakem přeměněná hornina bohatá na některé minerály, zejména na hořčík. Ty se pak dostávají do půdy, která vyhovuje zdejšímu bohatému společenstvu. Takže nebýt těch „šutrů“ nebude tu tolik zajímavých rostlin. Na ně je navázaný hmyz. Ten je zase potravou hmyzožravých ptáků a ještěrek. Když budete mít štěstí, tak uvidíte i ještěrku zelenou. Právě v tomto období mají samci tyrkysově modře zbarvený krk.

Než vyrazíte na výlet, podívejte se na video, ať víte, kam půjdete.

Zdroj: Youtube

Pokud se vydáte na výlet s malými dětmi, tak myslete na to, že zdejší naučná stezka překonává značné převýšení a místy je pro kočárek neprůjezdná. Ale stojí za to. Jednak pro informace na panelech, ale i proto, že si krásně můžete prohlédnout, jak se mění krajina. Na začátku naučné stezky je mohyla z doby železné, ovšem v terénu ji snadno přehlédnete.

Přestože budete mít výhled na jadernou elektrárnu v Dukovanech, tak budete uprostřed bohaté přírody. Dole u řeky Jihlavy je příjemný stín a chlad a na stepi naopak můžete „chytat bronz“.

Zdroje: Vysocina.eu, botany.cz,

Související články