V americkém státě Utah se kdysi usídlila náboženská frakce - mormoni. Tato náboženská skupina měla na území veliký vliv, což je patrné už z názvů. Ve státě tak najdete města Ephraim a Moab, ale taky národní park Zion, jenž svým jménem odkazuje na stejnojmennou svatou horu Sion v Jeruzalémě. Národní park tak pojmenoval Isaac Behunin, který sem přišel mezi prvními mormonskými osadníky. „Člověk může uctívat Boha mezi těmito velkými katedrálami stejně dobře jako v jakémkoli kostele postaveném člověkem; to je Sion,“ vysvětlil Behunin své rozhodnutí. Mohutné kamenné formace utvořené vodou, větrem a tisíciletími, vyvolávají v lidech úžas, a to bez ohledu na víru.

Angel's Landing neboli Přistání anděla, který je zachycen na videu, je jeden z nejrizikovějších tracků Spojených států. Od roku 2000 zde zemřelo čtrnáct lidí, poslední dokonce v letošním roce. Nedávné úmrtí však výjimečně nezpůsobil pád, ale infarkt. Je tedy zřejmé, že kromě kuráže a pevného kroku, potřebujete na bezpečné zdolání trasy i fyzickou zdatnost! Nejnebezpečnější úsek trailu vede po hřebeni úzké skalní stěny, kde je pro komfort bojácnějších návštěvníků vytvořené řetězové zábradlí, proto je tato pasáž známá jako Chain Section. Přestože to není výlet pro každého, park Zion je druhým nejnavštěvovanějším parkem ve Státech, a tak se i na Angel's Landing většinou chodí v zástupech. Někteří dokonce tvrdí, že je to příčina některých smrtelných pádů. Na to ovšem neexistuje žádný důkaz.

Pro lepší představu trasy ještě jedno video Angel's Landing:

Zdroj: Youtube

V NP Zion však najdete mnohem více lákadel, proslulý kopec Checkerboard Mesa přímo v srdci Zionu, řeku Virgin na dně kaňonu, stále používaný Zion-Mount Carmel Tunnel vyhloubený ve 20. a 30. letech minulého století, vodopád Pine Creek nebo několik přírodou zbudovaných kamenných oblouků. Rozhodně je to skvělé místo, kde prožít alespoň část dovolené.

Zdroje: downthetrail.com, evalogue.life, jewishvirtuallibrary.org, nps.gov

Související články