Platit budete v dolarech nebo ulitách?
Stejně jako v minulých dobách Evropa fungovala na výměnném obchodu, původní obyvatelé Malediv užívali také místní komodity. Jako platidlo byly zavedeny ulity z přilehlých pláží. Kauri, jak se skupina měkkýšů používající charakteristické skořápky nazývaly, používala velká část asijské a africké společnosti, dokud se nerozšířilo používání stříbrných mincí.
Malé souostroví, které je již několik dekád oblíbenou dovolenkovou destinací, ve středověku nemělo šanci stát se bohatou velmocí, přesto to dokázali. Bylo to právě tady, na území dnešního nejnižšího státu světa, kde skořepinové platidlo započalo svou cestu. Na svých ostrovech se již od útlých let Maledivci věnovali lovu měkkýšů, jež se ve vzácných ulitách ukrývali. Jako tajný recept na úspěch si rodiny předávali, jak tvory z mořského dna nalákat, aby je bylo možné vylovit. Jejich strategie byla jednoduchá - na listy palem ponořené na dno oceánu se měkkýši shromáždili sami, pak už stačilo je jen zvednout.
Přestože většina komunit vyměnila kauri za stříbrné plíšky z Persie již před 15. stoletím, některé společnosti si je zachovaly až do 17. nebo dokonce do 20. století. V té době ovšem placení v ulití měně bylo spíše hořkosladkým přežitkem. Evropané platidlo užívali hlavně v obchodu s otroky, což rozhodilo zbytky přežívajícího systému.
Kauri byly natolik ceněné, že si svou pověst zachovávají dodnes a můžete je vidět na některých významných stavbách či lokálních měnách. My jeden z druhů známe převážně z plážových šperků a turistických stánků, kdysi ale měli moc rozhodovat o lidských životech.