V nejsevernějším kantonu Švýcarska, v Schaffhausenu, kde řeka Rýn na několika stech metrech netvoří hranici s Německem, voda obtéká hrad Laufen a kolem kopce pod ním padá za mohutného burácení do hloubky až 25 m. A ačkoliv to nejsou nejvyšší vodopády našeho kontinentu, jsou těmi nejmohutnějšími.
Klenot severního Švýcarska
Na šířce až 150 m se divoce žene voda těsně kolem vyhlídkové plošiny pod komplexem hradu Laufen. Zastihnete-li vodu při její největší síle, nemusíte se bát, že byste necítili vibrace chvějící se v rytmu divokého Rýna. Asi pro silný tok hned ze tří stran lesnatého vrcholu si lidé místo vybrali k osídlení již před více než 1000 lety. První písemné zmínky o lidském sídle na vrcholu se totiž datují až do 9. století, konkrétně k roku 858.
Od letošního roku se pro turisty spustil ještě jeden projekt, aby zažili vodopády ještě z větší blízkosti. Tzv. fishoskop je přístroj, který umožní návštěvníkům potápět se s rybami i v tak nebezpečných vodách jako je zátočina Rýnských vodopádů. Proudem dokonce nezvládají proplouvat ani ryby, které zde narazí na neporazitelnou překážku. Jediné druhy, které to zvládaly, bývali úhoři, ale těch je ve vodách již tak málo, že se mnohdy ani k Bodamskému jezeru nedostanou. Jejich úbytek je zapříčiněn převážně množstvím elektráren, jejichž turbíny jsou smrtelnou pastí mnohých migrujících druhů.
Pokud chcete vidět vodopády pod nočním nasvětlením, na konci srpna musíte stále čekat až téměř do 21. hodiny. Během zimy pak pravidelně spouštějí v 17:30 a svítí po celých 5 a půl hodiny. Na Silvestra, poslední i první noc v roce, drží osvětlení rekordních 7 a půl hodiny.