Útočiště pro ty, kteří hledají oázu zdraví. Solná terapie je prospěšná pro mladé i staré jako alternativa i doplňková metoda prevence a léčby různých stavů.

Zdroj: Youtube

Sůl, která léčí, baví i vzdělává

Záběry ze solného dolu Salina Turda v Rumunsku nabízejí neuvěřitelnou podívanou, která spíše než těžební důl připomíná mýtické komnaty božstev. Dle časopisu Business Insider je to ,,nejcoolovější" (nejlepší) podzemní místo na zemi a rozhodně je to největší muzeum solných dolů na světě.

Díky architektonickým nálezům z oblasti víme, že zájem o sůl v těchto místech sahá až 2000 let zpátky. Na okraji Turdy, přilehlého města, se nachází římský vojenský tábor (castrum), jehož stáří se datuje až do roku 168 n. l., kdy nad římskou říší panoval Marcus Aurelius.

V prostorách nejstaršího dolu Tereza, kde moderní těžba začala již v roce 1690, se můžete projet v lodičkách na podzemním jezeře, které je dominantou obrovského prostoru bývalého lomu. Ten má na výšku až 90 m a kromě lodiček jsou tu nainstalována dřevěná osvětlená pódia i most. V dalších částech lomu najdete sportoviště, vyhlídkové kolo, solnou jeskyni a edukativní prohlídky s dobovými nástroji.

Těžba zde byla definitivně ukončena v roce 1932. Důl sloužil během 2. světové války jako úkryt před nálety i pozemními útočníky. Návštěvníkům se otevřel až v roce 1992, od té doby však mnohonásobně zkrásněl.

,,Legenda o jednom místě v dole vypráví, že jednoho rána pocítil Boží přítomnost, starší dělník odpovědný za každodenní zapalování pochodní v dole. Šlo o mrzáka, který utrpěl nehodu v solném dole, . Na solné stěně viděl ve světle pochodně tvář Panny Marie, jak drží Ježíše v náručí. Protože byli lidé velmi věrní, rozhodli se vykopat oltář na místě, kde každé ráno sloužil kněz solného dolu bohoslužbu, aby byli všichni chráněni."

Zdroje: salinaturda.eu