Nedaleko Lipnice nad Sázavou, kde odpočívá spisovatel a duchovní otec Josefa Švejka, Jaroslav Hašek, v zatopeném lomu stále poslouchá a odposlouchává ucho tajného agenta Hans-Dietera Helmuta Brettschneidera, syna prasopsova. Ve filmovém zpracování ztvárnil tuto nezapomenutelnou postavu František Filipovský.
Sochař Radomír Dvořák spolu s Richardem Haškem, vnukem humoristy a spisovatele, dali vzniknout památníku odposlechu, který, každou duši ochotnou naslouchat, provází dějinami cenzury, kontroly a tak trochu i humoru. Památník odposlechu je rozdrobený po několika zatopených žulových lomech a ten, kdo chce porozumět, si jej tak musí skládat jako skládačku a pozvolna doplňovat a rozšiřovat obzory. Jeho tři části Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči se nachází v lomech Jednička, Dvojka a Hřeben I.
V tichých zákoutích zatopených žulových lomů si tak návštěvník může zavzpomínat na zábavné kousky dobrého vojáka Švejka, ale i na pokusy monitorovat a nesmyslně trestat agenta Brettschneidera. Při Ústech pravdy pak může hlava otevřená vidět odkazy na pradávnou kulturu římskou, která se stala základním kamenem naší společnosti. Pro reliéf úst našel Dvořák inspiraci v reliéfu Bocca della Verità
z římského kostela Santa Maria in Cosmedin, který sloužil jako nástroj trestu. Reliéf Zlatý voči odkazuje na orient i Řím, na Egypt, na Dálný i ten Blízký Východ, na tiché pozorování, na vševědoucnost. Památník možná znáte také z pohádky Princezna zakletá v čase, která se zde natáčela.
Nedaleko památníku se nalézá i socha Hlava XXII, která odkazuje na propojení dvou legendárních spisovatelů, kteří válku jako jedni z mála pojali po svém. Joseph Heller, autor románu Hlava XXII, se dokonce přiznal, že Haškovo dílo na jeho tvorbu mělo velký vliv.
Na počátku bylo slovo, vlastně UCHO,
pro které slovo bylo vyřčeno.
Scházela však ÚSTA,
nenechavá až nevymáchaná,
aby bylo co odposlouchávat
nebo vyslyšet.
Radomír Dvořák
Zdroje: radomirdvorak.cz, ucho.cz