Letos vzaly olympijské hry své závodníky až k dalekému pobřeží Tahiti na monumentální vlnu Teahupo'o, přesto jen za humny od Francie moře vytváří vlnobití, které si s tím polynéským v ničem nezadá.
Nazarské vlnobití přináší zábavu i smrt
Město Nazaré ve středu portugalského pobřeží je pověstné svým mohutným vlnobitím, které si do svých záznamů loni připsalo i tragickou smrt surfařského veterána Márcia Freire. Jinak mírumilovná a snová destinace každého nadšeného surfaře, se může zdát absolutní záhadou, pokud se nepodíváte pod hladinu neklidného moře. Na dně se totiž táhne obrovský podvodní Severní kaňon.
Průrva v podvodním podloží mění proudění vodních toků a těsně před pláží vytváří třísměrou křižovatku. V kombinaci s prouděním vzduchu, přílivu a odlivu a vlněním Atlantského oceánu se vody vzdouvají až do rekordní výšky 28, 5 m, kterou letos sjel německý surfař Sebastian Steudtner.
Budova na okraji nazarkého útesu je pevnost São Miguel Arcanjo z roku 1577, od roku 1903 sloužící jako maják. Je ikonou fotek zachycujících veliké vlnobití, protože fotkám dodává částečně perspektivu a taky je to nejlepší vyhlídka na odvážné surfaře.