Dva kilometry nad zemí si Freddy Chase, nadšenec seskoků s padákem, vychutnává se svou partou hru beer pong (populární americká hra na party, úkolem je strefit se pingpongovým míčkem do kelímku). Jen pravidla jsou trochu jiná, místo loku alkoholického nápoje si hráči vyslouží volný pád a dávku adrenalinu! Freddy se skydivingu věnuje již mnoho let, loni dokonce oslavil výročí 1 100 seskoků.

Historie extrémních sportů začíná ale mnohem dříve než byste řekli. Ačkoliv se tato kategorie pořádně vyvinula až ve druhé polovině 20. století, již od svých počátků využívá gravitační sílu. Dnes se počátek sportů zvyšujících hladinu adrenalinu v krvi datuje do 70. let 18. století a jeho kolébkou jsou Havajské ostrovy. První extrémní disciplínou se tak staly skoky do vody, ve kterých se soutěží i v současnosti. Havajané si v té době vymysleli rituál „lele kawa", cílem bylo skočit do vody z vysokého útesu nohama napřed tak, aby při dopadu voda šplouchla co nejméně. Úplně prvním skokanem se stal král Kahekili, náčelník kmene Maui, a vybraným místem k provedení tohoto rituálu byla zátoka Kaunolu.

První moderní oficiální soutěž v cliffdivingu (skok z útesu) se konala až roku 1997 téměř na druhé straně zeměkoule, a to ve švýcarském Brontallu, kde také v minulosti soutěžil český odvážlivec Michal Navrátil. Oproti havajské tradici však ztratila náboženský rozměr, pro který se skokani snažili nerozvířit vlny. Nechtěli totiž svou zábavou probudit a rozhněvat mořské bohy.

Zdroje: extremesportsx.com, denik.cz

Související články