Vnitřní Mongolsko nacházející se na území Číny, je prefekturou svěžího vzduchu a zelených plání, alespoň její část Chölönbujr (Hulunbuir) v severním výběžku při trojmezí s Ruskem a Mongolskem. Pohádkové scenérie rozsáhlých luk a stád dobytka naplní člověka klidem i v obležení Ruska, Číny a nedaleké Severní Koreje. Region navštěvují hlavně místní, kteří sem jezdí objevovat krásy pohoří Daxing Anlingshanmai i okolí řeky E’erguna a odpočinout si od stresujícího shonu města. Na zvlněných pastvinách jsou postavené dřevěné terasy a pěšinky, houpačka a dokonce i bobová dráha. Řeka se divoce klikatí zelenou plání a odraz její klidné hladiny tak prořezává jednolitý porost louky.

Ačkoliv je největším městem regionu Chölönbujr, turistickým lákadlem je město Manzhouli, kde se nachází náměstí matrjošek Taowa. Ve městě jsou vztyčeny tři obrovské panenky, které symbolizují nedaleké trojmezí. Matrjošková horečka ve městě tím však nekončí. Na náměstí jsou také panenky představující význačné osobnosti a mnoho obchůdků, kde si návštěvník může matrjošku také pořídit. Vstup na náměstí zdobí věže ne nepodobné těm na moskevskému chrámu Vasila Blaženého z Rudého náměstí.

Na Hulunbuirské pláni se rozléhá i páté největší jezero Číny - Hulun, jehož jméno také hrdě nese celý region. Druhá část jména patří jezeru za blízkými hranicemi s Mongolskem. Legenda vypráví, že udatný jinoch Hulun se před dávnými lety zamiloval do spanilé Buir. Jejich rodiny jim však nepřály a milenci byli donuceni své cesty rozpojit. Ze žalu se pak proměnili v rozlehlá jezera, aby aspoň částečně mohli být spolu.

Související články