Překrásnou krajinu severní Itálie, kde dolina střídá vrchol a jezero skálu, před tisíci let formovaly ledovce, kterými byla oblast kolem jezera Garda pokryta. Dnes po nich zbyly jen masy vody a náročný, ale za to zajímavý terén. Kostel Madonna della Corona u městečka Spiazzi v regionu Veneto (Benátky) shlíží na ledovcové údolí ze svého skalnatého hnízda a dopřává spočinout znaveným poutníkům.

Někde mezi nebem a zemí, přikován jako Prométheus pevně ke skále, je kostel skvělým místem na rozjímaní o svých prohřešcích, ale i o krásách života, a to dokonce již přes tisíc let. Středověké dokumenty potvrzují, že již kolem roku 1000 zde bylo vystavěno těžko dostupné opatství s příchodovou cestou vytesanou ve skále. Dnes mohou ke kapli přijet i auta, a to po silnici podél níž se táhne křížová cesta vyobrazená sousošími. Dobrodružné povahy přesto mají možnost jít po zmodernizované uzoučké pěšině zbudované v kameni.

Ačkoliv původním posláním posvátného místa bylo hledání klidu a odpočinku, v 21. století musíte dobře rozmýšlet, kdy se do hor vydáte, abyste nebyli v obležení dalších turistů. Kaple je totiž pouhých 50 min od Shakespearovy Verony a necelé 2 hodiny od Benátek, což vede k přetížení stejně jako po skoro celé kozačce Evropy.

Současný kostel, jehož stěny tvoří ze dvou stran skála, na místě stojí pouze od 70. let minulého století, původní ze 16. století byl stržen kvůli narušené struktuře. Zato se zde nachází Scala Santa, replika schodů Pilátova paláce, po kterých si Ježíš vystoupal pro své odsouzení.

Související články