Již v 15. století Leonardo da Vinci přemýšlel, jakým způsobem by mohl člověk létat jako pták na obloze. Ačkoliv byl autorem mnoha přelomových vynálezů, lidstvo létat nenaučil. O pár století později si ale člověk oblohu skutečně podmanil. Žijeme ve věku technických vymožeností, díky kterým nejenže dominujeme pozemní i mořské dopravě, ale i na nebi jsme jako doma. Cesta však byla mnohdy trnitá. Zatímco piloti chtěli do oblak, mořeplavci toužili vznést se nad mořskou hladinu. A protože člověk je tvor kreativní a zvídavý, tak zrealizoval i tuto myšlenku.

Na křídlech můry

Plachtění nad mořskou hladinou odstartovalo již v 70. letech minulého století, kdy David Keiper začal hladinu moří prořezávat svým trimaranem Williwaw. Již od počátku lámaly můry (moth), jak se lodní třída klasifikuje, ve své kategorii rychlostní rekordy, přesto však větší zájem o plavidla tohoto typu vypukl až po přelomu tisíciletí.

Dnes najdete ve vznášející se formě téměř všechno, od větších člunů ovládaných několika lidmi, přes můry ovládané jedním člověkem až po surfing, kde se člověk nehne z místa. Tato disciplína má dokonce své zastoupení i na olympiádě, kde se letos klasifikovalo také Česko. Denik.cz uvedl, že o místo bojovaly hned dvě Češky, a to dokonce sestry, místo však vybojovala pouze starší z dvojice, jachtařka Kateřina Švíková.

Související články