Chlupatí zloději

Jsou drzé prostě jako opice,“ okomentoval jejich chování sedmnáctiletý Tomáš Pigula, který si dával pozor na to, aby ho opice zvyklé na lidskou přítomnost neokradly. Turistce Barbaře se ale makakové do věcí dostali. Opice popadla tu pro ni nejméně, ale pro turistu nejvíce potřebou věc, cestovní pas. „Naštěstí se mi ho s makakem povedlo vyměnit za podobně červené sušenky KitKat dříve, než prchla. O pas nechce přijít nikdo,“ komentovala s odstupem času pro ni tehdy stresovou situaci.

Je to magot

Makaka magota (Macaca sylvanus) poznáte snadno. Jedná se totiž o bezocasý druh. Navíc v Evropě žádná jiná opice nežije. „Je to statná opice s protáhlým čenichem. Má stříbřitou až hnědavou srst a tmavě růžový obličej, ocas nemá. Samci jsou větší než samice, jinak ale vypadají podobně. Jako všichni makakové mají silné čelisti, dlouhé špičáky a lícní torby, které se táhnou až na krk,“ udává pražská zoologická zahrada.

Pokud se vydáte na Gibraltar, podívejte se ve videu, co vás čeká.

Zdroj: Youtube

V minulosti obývali makakové Evropu po Anglii, a to od raného pliocénu do pozdního pleistocénu. „Krátká délka zimního dne by v tak relativně vysokých zeměpisných šířkách představovala značné omezení aktivity, takže populace makaků v Británii mohly být na hranici své ekologické tolerance,“ vysvětlují autoři studie publikované na stránkách univerzity v Durhamu.

Britská skála ve Španělsku

Opice, někdy dokonce v koordinované akci, si troufnout napadnout člověka i pro láhev vody nebo coly. Nemá smysl se bránit, nebo se přetahovat, mohlo by dojít k nepříjemnému kousnutí. Mnohem lepší je prevence spočívající v tom, že budete mít své věci pevně pod kontrolou, nejlépe v uzavřeném batohu. „Když jsem na cestách v místě, kde jsou opice, a to včetně Gibraltaru, je pro mě nejrizikovější okamžik výměna objektivů. Vždycky mám strach, že mi opice některý ukrade,“ svěřuje se se svými obavami fotograf Martin z Ostravy.

Velkou Británii vnímáme jako ostrovní zemi, nicméně patří k ní i gibraltarská skála ve Španělsku. Připadla jí „na věčné časy poté, co anglo-holandská vojska porazila roku 1704 Španělsko. Na rozdíl od okolního Španělska je tu menší nezaměstnanost a zároveň se jedná o „lokální daňový ráj, jehož příjmy jsou založené zejména na turistickém průmyslu a bankovnictví. „HDP Gibraltaru činí 83 000 dolarů (téměř dva miliony korun) na hlavu, což z něj dělá jednu z nejbohatších oblastí planety,“ píše Anna Jordanová v aktualně.cz. Místní opičáci mají z velkého turistického ruchu prospěch taky, byť DPH země neřeší.

Makakové

Makakové jsou široce rozšířenou skupinou opic. V současnosti je popsáno přes 20 druhů makaků, nejméně 3 další (Macaca anderssoni, M. lybica a M. jiangchuaensis) jsou vyhynulé. Jedná se o opice, které se přizpůsobily životu v industrializovaném prostředí a běžně obývají města a vesnice v Asii. Zároveň jde o jedinou opici, která se přirozeně vyskytuje v Evropě, a to na jediném místě – na Gibraltaru. Zajímavé je, že makak rhesus, podle kterého nesou označení lidské krevní skupiny zkratkou Rh, je druhem, který poměrně často provozuje „homosexuální“ styk. Podle studie jim to přináší vzájemné výhody, neboť partneři v sexu se podporují i v dalších životních situacích. „Makakové jsou geneticky podobní lidem a zejména mají podobnou neurologii, imunitní systém a imunitní systém,“ vysvětluje materiál Wisconsin National Primate Research Center.

Zdroje: Biolib.cz, Nature ecology & evolution, Wisconsin National Primate Research Center, zoo Praha,