Je tu hezky, tak si zaplaťte vstupné

V roce 2009 klepání kladívek zatloukajících hřebíky do nově budovaných stánků naznačovalo, kde budou stánky. Hned vedle nich se budovala pokladna. Mexičané, ostatně jako všichni domorodci vědí, že turista znamená peníze a byl by hřích nevyužít potenciálu, který okolní krajina nabízí. Zatímco tehdy se k vodopádům El Chiflon dalo projít zdarma, o rok později jste museli zaplatit. A platí se dodnes, přičemž vstupné se stále zvyšuje. V loňské sezóně to bylo 80 pesos za osobu. Nejvyšší z vodopádů vodopadá (nebo vodopádí?) z výšky sedmdesáti metrů a vytváří nejen působivou zvukovou kulisu, ale i neustálý erozní tlak na okolní vápence, které vodou zpěněný vodní kotel neustále prohlubuje.

Díky vodní tříšti rostou na skalách specifická společenstva vlhkomilných mechů a játrovek, zatímco dole v klidnějších vodách pod vodopádem se vesele rozmnožuje populace jedné z nejjedovatějších ropuch světa. Ropucha obrovská (Bufo marinus) je považována za největší světovou ropuchu. V Mexiku je doma, zato leckde ve světě s ní bojují jako s nebezpečným invazním škůdcem, který vytlačuje a likviduje místní drobnou faunu. Obrovský problémem je, jak jinak, v Austrálii.

Andělé i vzdechy

Prvním vodopádem z kaskády pěti vodopádů je vodopád Vzdechů. Voda je nádherně zelenomodrá a udržuje si svou mokrou estetiku i v období sucha. Nad ním je vodopád Andělů. Ovšem vyplatí se jít ještě výš, protože vodopád zvaný Nevěstin závoj má 120 metrů, a to už je slušná výška. Kousek od něj je vyhlídková plošina, která má pro fotografy jednu zásadní nevýhodu. Jakmile namíříte fotoaparát směrem k padajícím masám vody, okamžitě máte orosený objektiv. Na druhou stranu v parném létě je to super místo na osvěžení. Ti, kdo plošinu stavěli, museli mít smysl pro humor a náhradní suché tričko. Vodopád Duha dělá čest svému jménu, ovšem musí svítit slunce v tom správném úhlu. „Poslední vodopád, Quinceñera neboli Patnáctiletá, už je opravdu na vrcholu,“ píší cestovatelé na blogu Stories along the Road.

Zdroj: Youtube

Přírodní ekopark El Chiflon se pomalu stává slavným. Zatím je pořád popelkou ve srovnání s velkými mexickými hity jako jsou mayské pyramidy, ale nabírá na síle. Pokud chcete vidět El Chiflon, a netísnit se mezi turisty, neváhejte. Zatím z vaší peněženky odkápne pár desítek pesos, ale tenhle stav evidentně nebude dlouho trvat. Pojedete-li státem Chiapas, tak si u městečka Comitan dopřejte malou zajížďku. Nebudete litovat. Tlak na tento ekopark každoročně stoupá, do svého programu jej už zařadily i četné turistické kanceláře. A mimochodem, objevili ho i čeští kaktusáři, byť vývoz kaktusů je z Mexika nelegální. Ovšem pokud patříte mezi kaktusové fanoušky, můžete se těšit třeba na Echinocactus horizonthalonius. Jedna z atrakcí je tzv. zipline, tedy jízda na na laně nad zpěněnými vodami přes vodou vyhloubený kaňon. Jak už bylo řečeno, místo je nádherné, a tak se turisticky komercionalizuje.

Zdroje: Stories along the Road, Rutopia.com

Související články