Na vlastní nohy

Návštěva chrámu v sobě nese jeden poněkud nechutný prvek. Jako do všech hinduistických svatostánků do něj musíte vstoupit bosi. Boty si necháte mezi ostatními na schodech před vstupem, nebo se dají schovat za drobný obolus u místního „hlídače bot“ v jakési jednoduché úschovně. Takže vlastně téměř okamžitě pocítíte, jak vás do plosek nohou tlačí malá zrníčka rýže, kterou vidíte buď drobně rozsypanou všude kolem, nebo na hromadách v „krmných“ místech. Jenže každému je jasné, že nestrávené zbytky, které požily tisíce zdejších hlodavců musí ven a jejich bobky mají zhruba stejnou velikost jako rýže. A vy můžete jen doufat, že to, po čem šlapete, je jen rýže.

Těhotenství skoro jako slonice

Slonice je březí 18 – 22 měsíců. Matka, která bohyni Karni Matu porodila, prý s ní byla těhotná 20 měsíců a Karni Mata se dožila 151 let. Tedy pokud platí v mýtech udávaná data Karni Mata se narodila 2. října 1387 a zemřela 23. března 1538. Světlo světa měla spatřit ve vesnici Suyap v okrese Jodhpur v Rádžasthánu a právě v Rádžastánu, u vesnice Deshnok, má i svůj krysí chrám. Karni Mata není pravé, ale získané jméno, údajně má znamenat „ta, která dělá zázraky". Po narození se holčička jmenovala Ridhi Bai. Uměla prý získat vodu v poušti, uměla být najednou na více místech, zachraňovat zbloudilé, ukazovat směr ztraceným lodím... a podle hinduistů jde o reinkarnaci bohyně Durgy.

Podívejte se, jak to v krysím chrámu žije.

Zdroj: Youtube

Síť proti dravcům


Jeden z prvků, který hlodavce chrání, je síť natažená nad nádvořím chrámu. Ta zabraňuje luňákům, kterých je v okolí opravdu hodně, aby si některou z krys dali k obědu. Věřící mají snahu si některou z krys pohladit. Prý to přináší štěstí, stejně jako když uvidíte bílého jedince. Albíni se tady nevyskytují, ale staří šediváci se občas najdou, byť je přece jen z etologického (psychologie zvířat) hlediska trápí přílišné nahloučení jedinců na malé ploše.

Proč zrovna krysy

Podle jedné z legend syn sestry Karni Mata zemřel utonutím během pouti. Nešťastná matka poprosila svou sestru Karni Matu, zdali by nějakým zázrakem nedokázala jejímu synovi vrátit život. „Karni Mata dorazila do domu a s tělem chlapce se zamkla sama v jedné z místností. Následně požádala Yamraje, boha smrti, aby vrátil život mladému chlapci. Když Yamraj žádosti nevyhověl, bojovala s ním, zvítězila a vrátila chlapce zpět do říše živých. Yamraj si prý brzy uvědomil sílu Karni Mata a řekl jí, že její následovníci se po smrti stanou krysami. A když stejné krysy zemřou, vrátí se jako lidé,“ tvrdí Abhilash Rajendran na serveru Hindu Blog. To je důvod, proč jsou v chrámu Deshnok uctívány krysy. Vyznavači Karni Maty nikdy neopustí Zemi. Po smrti se z nich opět stanou lidé, jen musí projít „krysí“ mezifází.

Zdroje: Hindu Blog, Jatikaran: Caste, Rats, and the control of space at the Karni Mata Mandir