Bylo to jednoduché varování míněné v legraci jen částečně. „Dej si pozor, nejkrásnější ženské v Thajsku jsou chlapi,“ řekl mi kamarád, který uvízl v Bangkoku během zmatků v letecké dopravě v průběhu koronavirové pandemie. Vracel se spolu s kolegy ze služební cesty a pobyt v Bangkoku se jim neplánovaně prodloužil. Takže si udělali výlet do čtvrti proslulé sexuální turistikou.

Pataya a Siam Rep

Lákání na striptýz nebo na travesty show je jen předehrou testující váš zájem. Pokud máte chuť pokračovat, dojde i na nabídku konkrétnějších sexuálních služeb, pokud odmítnete, nic se neděje. Byť je thajská Pataya skutečně s striptýzovými bary proslulá, najít se dají i na mnoha dalších místech jihovýchodní Asie. Kambodžský Siam Rep je má svou ukřičenou Pub Street, což je mnohonásobně zvětšená ostravská Stodolní v dobách své největší slávy. Plno barů, alkoholu a při troše snahy i zakázaného omamného zboží. A samozřejmě i nemalá nabídka sexuálních služeb. „Jenže ty ženské támhle na rohu jsou chlapi,“ informoval nás barman u pojízdného stánku, kde jsme se zastavili na drink.


Neznělo to příliš pravděpodobně, protože jsme prošli kolem vždycky, když jsme šli na ubytování do našeho hostelu. Nic nenaznačovalo jinou, než ženskou identitu. Dlouhé vlasy, řasy i nohy, prsa vykukující z výstřihů i celkové ladění postavy, vše bylo dokonale ženské. Jenže barman věděl co říká. Na rozdíl od nás, kteří jsme byli na místě jen pár dnů, on tam prodával možná i několik let

Zdroj: Youtube

Třetí pohlaví

Ladyboy, nebo taky třetí pohlaví, je v Thajsku regulérně uznávaný stav. Ladyboys jsou muži, kteří se rozhodnou mít ženský vzhled. Někteří jsou transvestité, kteří mají prostě radost z oblékání jako opačného pohlaví, zatímco jiní přecházejí v ženu a identifikují se jako transgender. „Podle zprávy o LGBT v Asii začali Thajci identifikovat to, co je dnes známé jako transgender, již ve 14. století, ale západní vliv a myšlenky, jako je kriminalizace homosexuality, se do Thajska dostaly během 19. století. LGBT komunita se v Thajsku začala skutečně zviditelňovat až po druhé světové válce,“ přibližuje historii ladyboys server theculturetrip.com.

Jedním z důvodů, proč se v Thajsku nespustila vlna kriminalizace homosexuality a transgender osoby jsou tu přijímaný mnohem benevolentněji než v Evropě, je fakt, že naprostá většina obyvatel jsou buddhisté. Podle World Fact Book spravované americkou CIA patří mezi vyznavače buddhismu 92,5 % obyvatel. Oproti tomu výrazně křesťanská Evropa vnímala tento stav mnohem problematičtěji. Na první pohled tady má LGBT komunita mnohem volnější a jednodušší život, než v Evropě, kde je stejnopohlavní láska vnímána mnohem kritičtěji. Není divu, že Thajsko se stalo dějištěm mezinárodní volby miss v trangender kategoriích.

Návrat mužů v sukních

Evropa nebyla ale vždy tak přísně naladěná. Kupříkladu ve starověkém Řecku hrály ženské role muži. Skot v kiltu nikoho nezarazí a v minulosti sukně nosili například i venkované na Balkáně. V současnosti se fenomén vrací v podobě tzv. draq queen, což není nic jiného, než umělecké vystoupení, v němž muž vystupuje v ženském oblečení. „Ačkoliv je tento fenomén součástí průvodů gayů či akcí pořádaných v gay barech, rozhodně není homosexuál každý muž, který se v rámci drag queen show obléká jako žena,“ píše Eva Slachová na svém blogu. Pokud se jedná o lásku volnou, nemusíte jít ani do Asie. Stačí s Lucií Bílou vyrazit na Petřín.

Zdroj: Youtube

Zdroje: The Culture Trip, CIA, Miss International Queen, Totman R.: The Third Sex: Kathoey: Thailand's Ladyboys, Seznam Médium