Zatímco filmový Vetřelec je americko-britský sci-fi horror, švýcarské horské středověké městečko Gruyères je romantické místo, které na první pohled nemá s mimozemskou stvůrou mnoho společného. Staré domy, malebné náměstí a hrad tvoří unikátní génius loci. Tady by líheň pekelných monster prosycených erotikou nikdo nehledal. A přesto tu je.

Otec monster

Hans Rudolf ,,Ruedi“ Giger je rodákem ze švýcarského Churu. Světlo světa spatřil v domě na ulici Storchengasse č. 17. roku 1940, tedy o 18 let dříve, než Američané založili NASA. Zmínka o kosmické agentuře má ve vyprávění svůj význam. Vesmírná loď Nostromo v Oscary ověnčeném filmu Vetřelec (Allien) totiž byla postavena podle specifikací NASA, a některé její části byly pak použity také ve filmu Blade Runner. Ale to předbíháme.

Ruedi Giger vystudoval gymnázium a následovně architekturu a průmyslový design, což mu zásadním způsobem pomohlo realizovat se v technické části kreseb, jež nakonec získaly uznávaný název biomechanický surrealismus. Nejznámějším počinem je postava vražedného vesmírného monstra, vetřelce, ze stejnojmenného filmu Ridleyho Scotta. Dnes jsou film i monstrum již kultovní záležitostí, film se dočkal i dalšího pokračování. Samotný vetřelec vychází z Gigerovy obrazové knihy Necronomicon. Pokud jste ochotni zaplatit 110 dolarů, tedy v přepočtu zhruba 2 600 korun, tak si můžete koupit vydání z roku 1993. První vydání z roku 1977 se na ebayi prodává za 17 705 korun. Byla to právě tato kniha, která uchvátila a inspirovala režiséra Scotta, který v roce 1979 vytvořil proslulý kultovní trhák. Vzhledem k šíři Gigerovy tvorby by bylo nefér zaměřovat pouze na vetřelce. Gigerova tvorba je o poznání démoničtější, perverznější, erotičtější a nezná žádné tabu.

Estetika a erotika

Dílo Ruedi Gigera je provokující každým coulem a nikoho nenechá chladným. Paleta emocí je ale extrémně široká. Gigerova geniální a zároveň zvrácená mysl jako by byla ovládána démony, svou inspiraci dokonce čerpal z nočních můr, kterými trpěl. Ve svých airbrushových dílech pojí mechanická zařízení s fenoménem ženy a sexu. Navzdory sadisticko erotickým motivům ale jeho obrazy přinášejí estetickou krásu a jsou nabité vnitřní energií. Spatřit je můžou návštěvníci v muzeu ve zmiňovaném městečku Gruyères. Zde je též možnost obdivovat Gigerovy sochy. Muzeum je až na expozici těch nejbizarnějších obrazů a soch zobrazujících sexualitu a perverzi v té nejotevřenější podobě přístupné návštěvníkům všech věkových kategorií. V oddělené části 18+ člověk přemýšlí, zda byl Giger génius či sadista, nejspíš oboje... Byť místo působí zvláštně depresivním dojmem, chce ho navštívit každý dospělý. Je to opět něco tak specifického, že slova k popisu vystihující realitu zkrátka chybí.

Giger Bar v Gruyères

Ruedi Giger zemřel v květnu roku 2014, ovšem jeho dílo je nesmrtelné. Pokud zavítáte do baru věnovanému Vetřelci a Gigerovu dílu, připravte se na naprosto fascinující zážitek. Rozhodně nejde o nabídku v menu, ale o samotný prostor.

Místo připomíná Vetřelcovu svatyni. „Interiér nadpozemského prostředí, kterým je bar Muzea H. R. Gigera, je jeskynní, kosterní stavbou pokrytou dvojitými oblouky z obratlů, které protínají klenutý strop starobylého hradu. Pocit z pobytu v tomto neobyčejném prostředí připomíná příběh o Jonášovi a velrybě a dodává pocit, že se doslova nacházíte v břiše zkamenělého prehistorického zvířete nebo že jste byli přeneseni do pozůstatků zmutované civilizace budoucnosti,“ píše se na stránkách baru, ale ve skutečnosti se budete cítit jako v obrácené vetřelcově pozici. Zatímco on se klubal z lidského břicha, vy se ocitnete uvnitř jeho samého. Jde o kombinaci fascinujícího a hrůzyplného pocitu.

Zdroj: Youtube

Pocta města Chur

Od listopadu 2015 se náměstí na křižovatce Vazerolgasse a Storchengasse nazývá Gigerplatz. To je na počest Hanse-Ruediho Gigera (1940 - 2014), který se narodil na Storchengasse 17 a později dosáhl celosvětové slávy pod svým uměleckým jménem H. R. Giger,“ píše se na stránkách jeho rodného města. Pokud do Churu zavítáte, rozhodně byste si měli v baru dát skleničku a u kašny se zamyslet, jak moc velkou stopu vám do duše Hans Rudolf ,,Ruedi“ Giger otiskl.

Zdroje: město Chur, HR Giger bar, vetrelci.cz