O švýcarské gardě poslouchá svět chválu již několik staletí. Její prací a ochranou papeže se ale inspirovalo mnohem více zemí včetně Česka, které nechalo hlídat například olomoucké arcibiskupy a knížata.
Gardistka na dotek
Kroměříž v područí olomoucké arcidiecéze hostilo arcibiskupa nesčetněkrát, místo zde tedy měla i garda, která byla nejen posilou městské stráže, ale spíše ji zaměstnával dohled nad církevními hodnostáři a majetky. Ostatně olomoucko-kroměřížská oblast je centrem církevních sbírek i pamětí na českém území. V Mlýnské bráně, která jako poslední z kroměřížských bran stále pevně stojí, kdysi gardisté přebývali a letos se prostory poprvé otevřely také veřejnosti ve výstavě Gardistka.
Každoročně se na ploše kroměřížského letiště konají dny uniformovaných sborů, kde kromě armády, hasičů a policie, je možné také vidět přehlídky historických vojsk.
Výstava připomíná život gardistů ve skromných podmínkách. Ukazují dobové uniformy, popisují každodenní život i historické události a přibližují samotnou práci gardy. Výstava v Mlýnské bráně, která byla součástí opevnění města, jde však ještě o krok dál. Díky interaktivním prvkům a soukromým zápiskům posledního gardisty Bedřicha Fialy se stává prohlídka mnohem osobnější. Ve třech patrech postupně procházíte klasicistní Gardistkou a dostáváte se od všeobecných informacích, přes kuchyň a ložnice až téměř pod střechu, kde se na chvíli můžete stát dokonce i jedním z nich. Obstáli byste v boji s puškou? Kolikrát zasáhnete cíl?
Když vypukla válka, museli do armády narukovat všichni mladí gardisté i kočí a zrekvírování byli také koně, kteří však, zvyklí na slušné zacházení, brzy pošli.
Bedřich Fiala, poslední gardista
Vysláni z popela náboženských válek
Během 17. století prožila nejen protestantská strana těžké časy. Po vnitrostátních církevních tahanicích a bojích na Bílé hoře, přišla na naše území plná tíha třicetileté války, která zastihla i církevní obrněné hodnostáře nepřipravené. Švédi nebyli jediní, kdo brouzdali naší zemí. Na Moravě a ve Slezsku pomáhali v bojích například Dánové. Kolem Kroměříže se dlouho v protestantské opozici drželi pro změnu moravští Valaši, kteří v koordinaci se zahraničními silami nadělali na Hanácku pořádnou neplechu.
Kroměříž
Portrét císaře Ferdinanda I.
První písemnou zmínkou o hanácké vsi Kroměříž je záznam na arabské mapě z roku 1110. Je zde zaznačena obec jménem Agra, která by měla být vyobrazením, původního brodu řeky Moravy na jantarové a solné stezce. Na začátku 13. století pak byla prodána do vlastnictví olomouckého biskupa. Ve stejném století pozvedl ves biskupem Brunem ze Schauenburku do městského statutu, ačkoliv největší slávy se jí dostalo až v polovině 19. století, když zde císař Ferdinand I. Dobrotivý zorganizoval ústavodárný říšský sněm.
Na konci neslavného 17. století byla garda Karlem II. z Lichtensteinu-Castelcorna právě založena. Nejvíce se však garda blýskla v revolučních časech 19. století, kdy například spolu s arcibiskupem vítala říšského císaře. Pozvolný konec gardy zachycuje ve svých denících Fiala, jehož pocity i poznatky si můžete pročíst a poslechnout v místnosti velitele 20-30 členné knížecí ochranky. Od roku 1885 a legendárního setkání cara a císaře byly gardistům připisovány sále častěji i úřednické úkony, je tedy nasnadě, že se Fiala po skončení gardy v roce 1919 přemístil do archívu, kde dokončil své paměti.
Život v zámku byl v pravdě za prvé, co se týče náboženství, velmi dobrý... Jinak jsme byli jako jedna rodina, nebylo pánů ani kmánů. Jeden druhého potřeboval a já, že jsem byl ke všem ochotný, brzy jsem zdomácněl.
Bedřich Fiala, poslední gardista
Tip pro děti
Pokud vás na cestách přepadne letní bouřka, vedro nebo únava z dospěláckých věcí, až do konce prázdnin je v muzeu Kroměřížska na Velkém náměstí výstava pro mladší návštěvníky. Čtyři místnosti plné dětských aktivit, obrázků, úkolů a knížek provázané tvorbou ilustrátorky Venduly Hegerové vašim ratolestem zpestří výlet městem plným historie. Můžete si spolu například zahrát loutkové divadlo, učit se psát, vytvořit si náramek nebo sbírat houby, které v kouzelném lese rostou jako splašené!
Letos byl nainstalován fotopoint k nedalekému lesoparku Barbořina s vyhlídkou na celé město.