Černá svině, Černá svině,“ neslo se skandování z rozjíždějícího se vlaku, který odvážel čerstvé civilisty, jimž ten den skončila základní vojenská služba. Mladíci dávali najevo svůj názor na majora Černého, který byl na sklonku roku 1989 v benešovských kasárnách jedním z velících důstojníků.

Jestli je ten kapitalista tak zlý a zákeřný, jak nám na politickém školení mužstva vykládali, tak vůbec nechápu, proč nás nenapadl. Vždyť tady vůbec nic nefungovalo,“ shrnul jeden ze skandujících svou zkušenost s působením v tamních kasárnách a přihnul si piva Ferdinand.

Psal se listopad roku 1989, o pár dnů později přišla listopadová revoluce, změna režimu a základní vojenská služba se změnila v profesionální armádu. Z nástupových prostor, kterými prošly tisíce vojáků (tankisté, motostřelci, dělostřelci), jsou dnes parkoviště. Část kasáren je zbouraná a část čeká na rekonstrukci. Některé budovy chátrají a poskytují útočiště bezdomovcům. Město má zrekonstruované nádraží a stále je výchozím bodem pro výlety na Konopiště pro turisty, kteří se na Konopiště vydají vlakem.

Slad od Ferdinanda

Pivovar na rozdíl od kasáren zůstal stát a pokud se v Benešově nebo na Konopišti stavíte, ochutnejte jen ze zvědavosti. Jméno Sedm kulí je polotmavá třináctka, takže poměrně silné pivo, ale není tak sladké, jak obvykle tmavá piva bývají.

Pivovar, tedy vařené pivo nás samozřejmě živí taky, ale největší odbyt máme našeho humnového sladu. Tím chci říct, že slad od nás najdete i v jiných pivech než jen v těch od Ferdinanda,“ vysvětluje mladík ve firemní prodejně, která má otevřeno i v sobotu a podle fronty, která se občas tvoří, je vidět, že pojmenované po arcivévodovi Františkovi Ferdinandovi d´Este je stále v oblibě.

Ruina kláštera

Podle kroniky tzv. Beneše Minority byl benešovský konvent minoritů založen v roce 1247, a to proboštem staroboleslavské kapituly Tobiášem z Benešova. Tobiáš měl nové komunitě věnovat rodové sídlo Benešoviců, které stávalo na ostrožně nad městem, dnes zvané Karlov. V roce 1294 konvent s celým městem vyhořel, a proto dal Tobiášův nástupce Milota z Dědic klášterní budovu znovu vystavět a rozšířit,“ píše se se na webových stránkách města Benešova. Z kláštera dnes zbyla jen jedna zeď se štíhlými gotickými okny naznačující bývalou mohutnost stavby. Malý model před ní ukazuje středověký Benešov coby nevelkou obec.

Konopiště s medvědem Jiřím

Kromě opravdu rozsáhlého zámeckého parku je jednou z atrakcí zámku Konopiště medvěd Jiří. Ten se narodil ve zlínské ZOO Lešná, ale zdaleka ne každý návštěvník ho uvidí. V letních vedrech bývá Jiří zalezlý ve stinném soukromí. „Tradice chovu medvědů na zámku Konopiště vznikla již za Lobkoviců v 19. století. Historické prameny uvádějí, že ve výběhu za doby Františka Ferdinanda d´Este bylo i šest medvědů. Prostor současného medvědína, který obývá medvěd Jiří, se nachází před vstupem do zámku pod úrovní terénu a zahrnuje venkovní a vnitřní prostor.

Pokochejte se pohledem na Konopiště z výšky.

Zdroj: Youtube

Celková plocha venkovního prostoru o rozloze 265 m² obsahuje vodní nádrž, dvě vyvýšené plochy, chráněná místa k odpočinku, uložení a ukrytí se venku a dále plochy umožňující zvířeti hrabat. Výběh nabízí herní prvky, pomůcky typu větví nebo zavěšené předměty k zabavení. Vnitřní prostor obsahuje tři kotce o celkové ploše 66 m čtverečných,“ píše územní památková správa Národního památkového ústavu, pod kterou Konopiště spadá. Prohlídkové okruhy zámku jsou rozdělené na salony jižního a severního křídla a na každý si musíte koupit zvláštní lístek, který dospělého přijde na 280 korun.

Sinice a křídlatka

Pokud vyrazíte dál po červené značce, budete kus cesty kopírovat tok Konopišťského potoka, který teď v létě rozhodně neláká ke svlažení. Tam, kde se hladina rozšiřuje, je porostlá okřehkem, jinde je vidět silný zákal sinic. Park v bezprostředním okolí zámku je udržovaný, ovšem výletníci jdoucí směrem k Vidlákově Lhotě (ptal jsem se místních na původ názvu, ale nevědí ho) se místy budou ztrácet v porostech kopřiv nebo dvoumetrových invazních křídlatkách. Dorazíte do osady Měsíční údolí, která právě tento víkend slaví 100 let výročí. Stejně stará je i osada Sayrajt City ležící nedaleko Bukové hory. Tramping na Sázavě má prostě opravdu dlouhou tradici.

Svět Škodovek

Jste-li zde autem, ideálně majitelem škodovky, můžete jet za poučením do Čerčan. Tamní Svět Škodovek je automuzeum, kde škodovkový fanda zajásá a pamětník zavzpomíná. Byly doby, kdy se sice na škodovku stály pořadníky, ale šlo o velmi častou značku auta v republice. A pokud si zajdete na kávu nebo zmrzlinu do cukrárny nad čerčanským nádražím, podívejte se na jednu z obřích fotografií na zdi. Je na ní nádražní budova. Historický stav můžete rovnou porovnat se skutečností.

Související články