Úplně první záznamy o dracích pocházejí z Číny asi tisíc let před Kristem. Jelikož je ale výroba hedvábí v Číně známá asi 2 000 let před naším letopočtem a bambusu tam bylo také dost, budou první pokusy s létajícími draky ještě starší.
Asijský domov draků
První draci byli zmíněni ve válečných zprávách, protože vývoj draků byl z velké části s válečným uměním spjatý. Draci byli používáni k zastrašování nepřátel hlasitým bzučením a chrastivými zvuky nebo k měření vzdáleností. Už tehdy uměli postavit velmi silné draky, kteří létali velmi vysoko, hodně vydrželi a mohli nést velké náklady, a dokonce i lidi.
Vysoko k oblakům vysílali průzkumníky, aby velitelé mohli ze vzduchu získat informace o umístění a velikosti nepřátelských armád. Z Číny se draci rozšířili po celé Asii a rostl jejich obřadní a náboženský význam. Další praktické použití draků je známo z Japonska. Tam se velcí draci používali v boji ke zvedání lučištníků a při stavbě věží se pomocí draků dopravovaly stavební materiály do výšek, například dlaždice a cihly.
V Malajsii se draci dodnes používají k rybolovu. Draci rybářů mají šňůru a háčky s nástrahu a vypouštějí se nad vodu. Tato metoda má tu výhodu, že na vodu nepadají žádné podezřelé stíny, které by ryby varovaly. Na Samoi zase pomocí draků tahají lodě na moře. V Asii se zrodil i dračí sport. Za tímto účelem se stavěli velmi obratní, snadno ovladatelní draci na jedné šňůře. Ta byla pokryta skleněnými střepinami a dva týmy soupeřů se snažily přeříznout co nejvíce šňůr draků soupeře.
Do Evropy s Marco Polem
Do Evropy se draci dostali díky obchodníkům kolem Marca Pola, kteří je přivezli z Asie v roce 1282. První spolehlivé zprávy o stavbě draků v Evropě se objevují v 15. století a od století 17. jsou považování již zcela běžné jako hračky dětí na podzimních sklizených polích.
Pomocník vědy a pokroku
Bezstarostný let draka vysoko na obloze samozřejmě nezůstal nepovšimnutý vědci. V 18. století začaly první vědecké experimenty s draky v oblasti meteorologie. Alexander Wilson ve Skotsku vypustil v roce 1749 spřežení šesti draků až do výšky 900 m, aby změřil teplotní rozdíly v atmosféře. Americký politik a vynálezce Benjamin Franklin zase použil draky, aby dokázal, že blesk je „elektrická hmota“.
Angličan Pocock použil draky k pohonu kočáru. Jelikož vůz poháněný draky nepatřil do žádných kolonek, neplatilo se za něj žádné mýtné, čímž ušetřil za poplatky. Své vozidlo si v roce 1826 nechal patentovat, pomocí dvou draků za sebou dokázalo přepravit čtyři cestující rychleji než jakýkoli kočár tažený koňmi rychlostí přes 30 km/h.
I první most přes slavné Niagarské vodopády byl postaven v roce 1847 pomocí draků. Pomocí draků překlenuli stavitelé 240 metrů dlouhou soutěsku mezi USA a Kanadou šňůrou, s tou pak přetáhli silnější a silnější lana, až bylo možné postavit visutý most. Ve Francii zase draky používali při záchraně lodí uvízlých u pobřeží.
Draci na Olympiádě v Paříži 2024
Postupně byli původně poměrně primitivních draků stali extrémně výkonní krabicoví draci. Své první pokusy o létání učinil s drakem Otto Lilienthal a ani výtvory bratří Wrightů nemohou popřít inspiraci draky. Marconiho použil draky pro rádiové experimenty a draci stoupali stále výš za účelem zkoumání počasí. Výškový rekord je z roku 1919 z německého Lindenbergu, kde drak vystoupal do výšky 8 425 m.
A zase do války
Ovšem i v Evropě se začalo s pokusy využít draky ve vojenství. V roce 1855 během ruské války provedl anglický admirál úspěšné experimenty s torpédy taženými draky, ve Francii využívali krabicových draků při transportu vojenských nákladů.
Samotnou kapitolou jsou pak dračí zvědi, kteří byli vybaveni dalekohledy, fotoaparáty a střelnými zbraněmi a z oblak posílali zprávy o svých pozorováních. V Německu je používali pro rozšíření zorného pole ponorek. Drak za ponorkou dosáhl relativní nezávislosti na větru, o psychickém stavu takového zvěda není nic známo. Během druhé světové války se draci využívali ve špionážní činnosti a jako protiletadlová obrana, draci vynášeli do nebes ocelová lana, která tvořila neproniknutelný závěs.
Až na Olympiádu
Dnes už draci naštěstí zase patří k zábavě. A dračí sport je jednou z možností sportovního trávení volného času. Moderní draci táhnou sportovce v bugině, na surfu, v kánoi, na lyžích nebo na bruslích. Dračí sport už se dokonce dostal i na olympiádu, ale moc podobnosti s doma vyrobeným papírovým dráčkem již nenajdete.