Skrova je krásný malý ostrov nad polárním kruhem, součást Lofot, pro své bílé pláže a křišťálově průhlednou tyrkysovou vodu někdy honosně nazývaný „lofotská malá Havaj“. Nachází se uprostřed Vestfjordu a před proměnlivou náladou otevřeného Atlantiku je chráněný většími vnějšími Lofotskými ostrovy, díky čemuž může nabídnout nejméně srážek a nejvíce hodin slunečního svitu z celého souostroví. Za příhodného počasí je ze Skrovy úžasný výhled na Lofoty, Ofoty a Hamarøy, kterého si užijí jen ti, co sem přijedou trajektem ze Svolvær, jelikož jiné spojení na ostrov neexistuje.

Slavná rybářská historie

Skrova je menší a plošší než okolní ostrovy, svým tvarem připomíná kraba, jenž otevírá svá klepeta, aby vytvořil chráněný, klidný přírodní přístav. Přes svou trpasličí velikost, 2,5 kilometrů čtverečních, byl v historii největší rybářskou vesnicí na Lofotech, neboť v polovině osmnáctého století získal privilegovaná obchodní práva.

V sezoně byly v malém přístavu vyvázány loďky rybářů jedna na druhou, rybáři z celého okolí dočasně přebývali v dřevěných domcích rorbu (z norštiny, ror znamená odpočinek a bu malý dům) a zpracovávaly se zde až tři čtvrtiny všech v Norsku ulovených velryb. Když se rybolov stal doménou velkých rybářských lodí, ztratila malá Skrova svůj význam. Rybolov, chov ryb a v lov velryb zůstávají ve Skrově živou realitou, i když v mnohem skromnější podobě.

Tunelové vidění

Ještě ze šedesátých let 20. století pochází 250 metrů dlouhý tunel, který měl usnadnit přepravu ryb z mola k dalšímu zpracování. S úpadkem rybářského průmyslu a minimálním počtem aut na ostrově zel tunel prázdnotou, až získal nový účel jako unikátní fotografická galerie. Na hrubě opracovaných stěnách zde visí kolekce sta černobílých fotografií zobrazující historii Norska, ostrova Skrova a práce a život rybářů. Stálá výstava se jmenuje „Tunnel Vision“ a autory působivých snímků starých obyvatel, drsných námořníků a přístavu plného lodí, které v zimě lovily tresky jsou Nicolai Marcelius Helgesen, Anders Beer Wilse a Sven-Ivar Carlsson. Tito tři fotografové Skrovu několikrát navštívili a jejich snímky dnes uchovávají blízkou minulost s láskou, jako místní námořníci starou vikingskou loď. Na obou koncích tunelu si návštěvníci mohou zapůjčit modré stavební přilby, aby se cítili bezpečně. V tomto případě jde o ukázku svérázného norského humoru, žádné nebezpečí zde samozřejmě nehrozí.

Fotografie všude

Ovšem fotografie nejsou na Skrově jen v tunelu, najdete je úplně všude – na stojanech na sušení ryb, na veřejném prostranství, na skále, na molu i na zastávce v přístavu. Některé výstavy jsou stálé, jiné dočasné, ale vždy je toho spoustu k vidění. Za myšlenkou a realizací venkovních fotografických výstav je Skrova Outdoor Photo Spot (SOPS), organizace založené v roce 2013.

Zakladatel SOPS Martin Otterbeck je autorem i posledního nápadu - jako součást uměleckého projektu jsou na ostrově k zapůjčení kola. Každé z nich zdobí fotografie a citát dvou z 25 školáků na ostrově. Do programu se zapojila celá škola, děti se naučily fotit a vymýšlely citát, jež by shrnul to, co se jim na životě na ostrově nejvíce líbí.

Pravá krása Lofot.

Zdroj: Youtube

Procházky s místními

A pro návštěvníky mají místní v rukávu ještě jednu lahůdku. Lze se vydat na procházku po ostrově ve společnosti někoho s místních, který bude vyprávět o historii, rybolovu a velrybářství a životě na ostrově. Slibují také duchařské příběhy a zvěsti o místních zločinech, které nenajdete v knihách ani na internetu. Kdo by mohl odolat…

Související články