Caracallovy lázně patří k největším termálním lázním z římských dob. Existují již asi 1800 let a historie tu dýchá z každého kamene a každé budovy. Zařízení je unikátní nejen z hlediska své historie, ale je také skvělou ukázkou řemeslné zručnosti starých Římanů.

První budovy byly dokončeny kolem roku 216 našeho letopočtu, za císaře Caracally. Jednalo se o veřejné lázně, které nebyly vyhrazeny pouze pro honoraci a byly otevřeny i zbytku obyvatelstva Říma. V následujících staletích přibývaly přístavby a dostavby všeho druhu, docházelo k vylepšování výzdoby, ve které hrál roli zejména římský mramor. Někteří soudobí svědkové považovali lázně za jeden ze zázraků Říma. Ještě dnes lze tušit, proč tomu tak bylo, i když velká část uměleckých děl byla postupem času rozkradena a ztracena.

Volnočasový komplex


Přestože lázeňský komplex byl od 12. století bezostyšně využíván jako zdroj kamene pro expanzi města, stále se jedná o působivou stavbu a památník soudobé historie římského umění z hlediska stavebnictví a architektury. Rozsáhlý areál stále spojuje různé lázeňské domy a budovy, které byly kdysi na tomto pozemku k vidění. V podstatě to nebyly jen lázně, ale jakýsi volnočasový areál, jak bychom to nazvali dnes. Kromě lázní zde byly knihovny, zahrady, restaurace a pokud lze věřit historickým zdrojům, tak se na stejném pozemku nacházel i vyhlášený nevěstinec.

Tenkrát a dnes

Praktické informace

Caracallovy lázně bývají obvykle otevřeny každý den od 9 do 19 hodin (poslední vstup je v 18 hodin), ale konkrétní čas se může změnit. Ze stanice metra linky B, Circo Massimo je to k lázním asi 10 minut pěšky. Při návštěvě v létě určitě nezapomeňte opalovací krém a pokrývku hlavy, v zimě teplé oblečení.

Dnes se bohužel velké množství drobných detailů a technických kouzel, která kdysi dělala komplex tak zajímavý, nenávratně vytratila. Pokud byste například dříve prošli hlavním vchodem do velkých místností termálních lázní, mohli byste nad sebou vidět obrovskou klenutou střechu, která byla bohatě zdobena mramorem, freskami a další výzdobou. I dnes je patrná struktura areálu s vysokými zdmi (jsou opravdu impozantní, některé až 50 metrů vysoké) a mnoha drobnými pomocnými zařízeními. Pokud popustíte uzdu fantazii, můžete i dnes vidět víc než jen ruiny komplexu a nechat na sebe působit jeho kouzlo. Na každém kroku je stále cítit určitá majestátnost. Lázně bývaly rozděleny na bazény se studenou, teplou a horkou vodou, z nichž každý byl prostorný a nádherný. Kromě toho zde byly k dispozici čítárny, tělocvičny a sportoviště. Podlahy lázní byly pokryty velkým množstvím mozaik s nádhernými vzory a pestrými barvami, které dokládaly vynikající dovednosti starověkých římských řemeslníků. Naštěstí se mnoho původních mozaik stále zachovalo, jsou nejen krásné, ale představují také živou ukázku starověké římské kultury.

Chcete vidět slavné lázně? Tak se podívejte.

Zdroj: Youtube

Muzeum pod zemí

Již v roce 2012 bylo otevřeno muzeum, které vede do podsvětí komplexu kdysi tak důležitého pro Řím. V tunelech, které byly kdysi vydolovány pouze pro tento komplex a zaměstnanci a otroci se zde starali o to, aby voda nad nimi měla příjemnou teplotu, jsou vystavena svědectví z vykopávek.

Park ožívá i každé léto

Dalším svědkem starověké doby je park kolem starých termálních lázní. Ten byl založen ve stejné době a dodnes láká turisty i místní. Caracallovy lázně tak nejsou jen zaprášenou památkou, ale svým způsobem slouží svému původnímu účelu i v dnešní době. Každé léto se zde pod širým nebem a v neopakovatelných kulisách konají operní představení a koncerty, které dodávají této starobylé stavbě novou vitalitu. Pokud přijedete do Říma v létě, nenechte si takové představení ujít.

Související články