Cascais je typické výletní městečko. Pláže, kavárničky, obchůdky se suvenýry, výborné dopravní spojení z hlavního města, muzea, nádherný park se vzrostlými palmami, eukalypty a borovicemi. Nechybí historická pevnost a vily z 19. století. Ovšem, co upoutá nejvíce, je podivuhodný chodník.
Optický klam dlouhý desítky metrů
Místní jsou na to zvyklí, ale turisté, kteří jsou tady poprvé, se přece jen pečlivěji dívají pod nohy. Chodník je vydlážděn do vlnitých vzorů tak, aby působil hrbolatě. Stejný trik použili i v lisabonském vědeckém parku Ciência Viva. I tam musíte projít chodbou, která byť je rovná, tak díky vzorům na podlaze působí opticky nepříjemně zvlněně. Takto dlážděnou ulici a náměstí najdete, půjdete-li z centra směrem k maríně a k pevnosti Nossa Senhora da Luz.
Citadela
Hned několik skupin skautů nabízelo v historickém centru sušenky na prodej. Stejnokroje s klobouky a šátky, na rukávech přišité „odborky“, značky dosažených zkoušek jednotlivých odborností. „Máme fakt dobré sušenky,“ snažil se získat jeden z nich finanční příspěvek. Sušenky totiž nebyly zdarma, ale za dobrovolný příspěvek. Castais se stalo, podle informací uvedených na městském webu, pro rok 2024 portugalským hlavní městem dobrovolnictví. „Portugalská konfederace dobrovolnictví ho vyhlásila 3. listopadu v Loures. Dalšími finalisty byly Funchal a Vila Nova de Gaia,“ píše web města Cascais.
Podívejte se na to, jak vypadá Cascais.
Přítomnost skautů u pevnosti je logická, právě tady se potkává historie se současností, historická pevnost s galeriemi moderního umění. Není těžké tady koupit obraz za čtvrt milionu korun. Samotná pevnost měla chránit přístup k Lisabonu, ústí řeky Tagus, kterým se dalo proniknout do vnitrozemí a samotné město Cascais. Přestože jde o opravdu masivní stavbu, která měla odolat lodním ostřelováním, byla poničena zemětřesením roku 1755.
Jedná se o soubor opevnění vybudovaných Portugalci, kteří měli v té době napjaté vztahy s Anglií a obávali se možného útoku a invaze. Stavba začala roku 1410 původně menším opevněním.
Cascais
Maják v Cascais
Cascais je obec v portugalském okrese Lisabon, které se nachází na Portugalské riviéře. Obec má celkem 214 158 obyvatel a rozlohu 97,40 km2. Jedná se o významnou turistickou destinaci. V jeho přístavu se konají akce, jako je Americký pohár. Historie Cascais jako oblíbeného přímořského letoviska se začala psát v 70. letech 19. století, kdy si portugalský král Luís I. a portugalská královská rodina udělali z přímořského městečka každoročně v září svou rezidenci, čímž přilákali i příslušníky portugalské šlechty, kteří zde založili letní komunitu.
První elektrifikované město v Portugalsku
V devatenáctém století nařídil portugalský král Luís I. úpravu citadely tak, aby se stala místem odpočinku a útočištěm pro královskou rodinu a šlechtu. Proto byl přistavěn královský palác, v němž je dnes muzeum, a byla postavena oblast královského paláce. Umístění Cascais u moře, velký počet slunečních dnů a pláže vedly k tomu, že se z městečka stalo centrum odpočinku pro lidi z Lisabonu, odkud jezdí přímé vlakové spojení. Ve špičce je to každých 20 minut. V roce 1878 byl komplex vybaven prvními elektrickými světly v Portugalsku. Prostřednictvím vyhlášky v roce 1977 byl areál klasifikován jako majetek veřejného zájmu. Od té doby byla obnovena a začleněna do moderního designu okolních oblastí, do budov Citadely byl vestavěn hotel, ve kterém se nyní nachází také umělecké centrum Cidadela Arts District. V jedné z galerií, kam jsme vešli, se právě uzavíral prodej obrazu v ceně čtvrt milionu korun.
Pokud se vydáte podél pláží směrem k Lisabonu, určitě si všimnete dalších opevnění. V některých jsou hotely či prestižní restaurace. „Pláží je sedm a každá je jiná, opravdu si je projděte,“ doporučil nám jeden z místních a zároveň připomněl, že okolo jsou historické vily z 19. století. Pravdou je, že v půlce května u moře zrovna narváno nebylo. Přece jen se jedná o chladný Atlantik a voda teplotou ke koupání zrovna nelákala, byť nutno přiznat, že byla krásně čistá.
Zdroje: Besisluxe.com, městský web Cascais