Říká se, že dochvilnost je zásada králů. Letáčky slibovaly, že první ze dvou průvodů vyrazí z náměstí v jedenáct dopoledne. Stalo se tak na minutu přesně.
Masky
„Za koho jiného já tady můžu být?“ zeptal se řečnickou otázkou umělecký fotograf Jarda Plesar z Hradce Králové. Dřevěná trojnožka s krabicí a „jeptiškou“, jak se přezdívá neprůsvitnému přehozu přes matnici zpravidla velkoformátových fotoaparátů, nenechávala nikoho na pochybách. Jeho převlek byl dokonalý. Fotograf - cestovatel, dokumentarista – dobrodruh. A to vše zabalené v historickém hávu. Tropická přilba, pouzdro na zbraň u pasu, skoro by se chtělo zavolat: „Kampak vyrazíte letos pane Holube?“ Otázkou zůstává, zdali proslulý cestovatel Holub sebou nosil fotografickou výbavu. „Nenech se mýlit tohle není pouhá rekvizita, to je funkční,“ poznamenal Jarek Plesar a otevřel krabici, v níž byl „ostře nabitý“ fotoaparát na svitkový film. Druhý mu visel přes rameno.
V průvodu byly čarodějnice, řezník, bez kterého by masopust nebyl masopustem, kominík pro štěstí i celá řada dalších postav. Dav, který doprovázela muzika, zamířil k domkům, kde místní nabízeli buchty pro děti a něco ostřejšího pro dospělé. „Pojďte, máme tady poslední čtyři panáky, dokud se to nevypije, nemůžeme dál,“ zaznělo hned u první zastávky, kde se organizátoři snažili vyvolat v přihlížejících dobrou náladu a tanec. Kdo tu byl poprvé, mohl být překvapený návštěvností. Už od nádraží vedla šňůra parkujících aut a ani prostor v centru dění, před kostelem svatého Petra a Pavla nebyl volný. A to byl problém.
Auta místo stánků
„Kde je konec tomu správnému masopustu, kde bylo plno stánků, plné náměstí a ne teď malé dvorky. Mrzí mě to, ale už se nezúčastníme,“ posteskl si na Facebooku Jan Bačina a povzdech doprovodil fotkou z minulosti, kde je místo parkujících aut skutečný trh. „Je to jako kdyby akce probíhala na parkovišti. Úštěk je krásné historické město, na jeden den mohlo být na náměstí zakázané parkování. Mohla to být hezká akce, ale jsem fakt hodně, hodně zklamaná,“ stěžovala si padesátnice Jana. O několik hodin později zazněly podobné argumenty v pivnici Pod Podloubím, která už dlouhá léta funguje za kostelem na Mírovém náměstí. Je to místní klasika, která na rozdíl od nedaleké Galerie U brány míří spíš na milovníky piva než lidi, kteří si spočinou u kávy a zákusku.
Kafe dostanete, ale je to jedna z mála uvařených a zároveň teplých věcí. Pivo je sice uvařené taky, ale teplé ho nikdo nechce. Na jídlo si tady během masopustu zašla keramička Lucie s partnerem Stevem, který pochází z jižní Anglie. Netušili, že se v hospodě nevaří. „S jídlem je to tady bída, bramboráky už neměli,“ postěžovala si. Pokud jste vegetarián, tak na masopustu skutečně moc jídla na výběr nemáte. „Byli jsme tady před sedmi lety, tehdy tady bylo plno stánků a mnohem větší průvod,“ konstatovala Lucie s tím, že je akcí docela zklamaná. I ona si stěžovala na to, že se museli na náměstí proplétat mezi auty. Vjezd do centra nebyl omezený a organizátoři na to dopředu upozorňovali: „Akce je komorní, náměstí není uzavřené a nejsou tam stánky. Vše probíhá ve dvorcích, podloubích a v soukromých objektech.“
Vzpomínka na hospodu
Úštěcká klasika - Pivnice Pod podloubím
„Pivnici Pod podloubím znám, před dvaceti lety jsem v ní propíchla špendlíkem kamarádovo ucho, protože chtěl náušnici. Objednala jsem tehdy malou a velkou vodku. Do malý jsem dala jednu ze svých náušnic a spínací špendlík. Velkou jsem do něj nalila a šli jsme do chodbičky. Já tehdy měla v levým uchu 6 stříbrných náušnic,“ vzpomíná na akce v Úštěku dnešní máma od dvou dětí. „Dej tam raději přezdívky,“ poprosila s tím, že ona je Vědma, zatímco tehdejší klučina s dírkou v uchu byl Jiřin.
Rvačka na spadnutí
Veselé hecování a pošťuchování k masopustu patří, ale konflikt, který nastal hned v počátku nevypadal jako nahraný. Masopustní průvod přehradil cestu jednomu z osobních aut, které se snažilo z náměstí odjet. Řezník s obrovským pěnovým kladivem naznačil úder, který na řidiče působil jako rudý hadr na býka. Na potyčku nakonec nedošlo, což je dobře, neboť, průvod byl přece jen v přesile.
Video z minulých let ukazuje masopust v plné parádě a s náměstím zaplněným lidmi.
Pochod masek spolu s muzikou skutečně během dne dvakrát obešel město, a kdo v něm byl, ten se bavil. Na organizátorech byla vidět upřímné úsilí o zachování tradice, což je v době, kdy se zábava odehrává víc na Instagramu než mezi lidmi, extrémně chvályhodná snaha. Jenže řečeno s povzdechem slovy jednoho z místních: už to dávno není, co to bývalo. Podle fotek a videí z bývalých ročníků, i vzpomínek lidí, kteří se ještě vrátili na letošní masopust má jejich postesknutí racionální základ. Nezájem se objevuje i v oficiálních materiálech. „Organizátoři kulturních akcí, když vynecháme jarmarky a piráty (dobývání rybníku Chmelař, pozn, redakce), se potýkají s nezájmem místních občanů o tyto akce,“ píše se v Programu rozvoje města Úštěk a jeho místních částí 2015 – 2025.
Zdroje: Program rozvoje města Úštěk a jeho místních částí 2015 – 2025, Historický Úštěk, Galerie u Brány