Egypt není místem, kam by se jezdilo za přírodou. Za památkami, zejména ze starověku, ano, pyramidy jsou pro Egypt ikonické. Ale příroda? Přesto i tato blízkovýchodní země má své národní parky. Ras Mohamed je nejstarším národním parkem s poněkud komplikovaným osudem.

Poprvé byla oblast chráněna po Šestidenní válce (1967), kdy byla pod kontrolou Izraele. Židovský stát vytušil potenciál oblasti a začal tady budovat jak kontroverzní osidlovací, tak logickou turistickou infrastrukturu. Cíl byl jasný, přilákat západní turisty a s nimi i jejich peněženky. Ovšem v roce 1982 se místo stalo součástí Egypta a byla opuštěna jak ochrana přírody, tak rozvoj turistiky.

Dynamitový rybolov

Zato se tady rozšířil rybolov a to dokonce pomocí nelegálních metod, jako je házení dynamitových patron do vody. Část ryb zabitá šokem, výbuchem a náhlou změnou tlaku, vyplavala na hladinu. Vypadá to jednoduše, ale mnoho jiných zabitých ryb a další organismů kleslo ke dnu, takže výsledek je mnohem víc zabitých tvorů, než se nakonec zužitkuje.

Naštěstí díky mezinárodnímu tlaku byla oblast znovu chráněna. Egyptská vláda si je moc dobře vědoma, že turisté přinesou mnohem víc peněz než rybáři. Dnes patří oblast mezi vyhledávané potápěčské lokality. Užije si tady jak zkušený vrakový potapěč, tak začátečník, kterému stačí šnorchl a pestrý svět korálového útesu.

Národní park zde byl oficiálně vyhlášen roku 1983 a od té doby se tu namnožily populace vzácných druhů rostlin i zvířat. Zastihnout tady můžete želvy, ptáky včetně dravců či volavek, a pokud máte skutečné štěstí, tak i přímorožce, kteří dokáží přežít na okraji pouště. Tyto krásné antilopy byly spojovány s egyptským bohem Sethem, který měl pouště na starosti.

Dýchací kořeny mangrovů

Mangrovy jsou fascinující. Navštívil jsem je na mnoha místech světa a vždycky mě překvapí. Dřeviny, které mají takovou nouzi o kyslík v půdě, která je část dne zatopená, že vyrazí vzdušnými kořeny z půdy ke slunci, aby se více „nadechly“. Dýchací kořeny mangrovů vyrůstají z podzemního kořenového systému a směřují kolmo vzhůru nad povrch půdy nebo vody.

Obvykle jsou tenké a trubkovité, což zajišťuje maximální efektivitu při výměně plynů. Dýchací kořeny fungují jako ventilační systém, který umožňuje rostlině získávat kyslík přímo ze vzduchu. Povrch těchto kořenů je pokryt malými póry, nazývanými lenticely, které umožňují vstup vzduchu. Zároveň v zaplavované bažině rostlinu ještě pevněji ukotvují.

Koupání a potápění v Ras Mohamed.

Zdroj: Youtube

Ať žije život

Mangrovy mají vlastně obrovskou plochu a díky tomu, že se nacházejí v extrémním prostředí, umožňují život celé řadě podivuhodných organismů včetně lezce obojživelného. Představte si rybu, která pomocí ploutviček pobíhá po ztvrdlém bahně a dokáže na souši žít až dva dny.

Ať už jste vášnivý potápěč, milovník přírody, amatérský milovník ornitologie, tedy „ptáčkař“ nebo dobrodruh hledající nové zážitky, Ras Mohamed byste neměli minout. Na jednom místě tady máte hned několik zajímavých míst: potápěčské lokality s korálovými útesy, mangrovy a projížďky skrz jejich kanály a suchozemskou část. V ní žije celá řada vzácných živočichů, ovšem jak už to v přírodě bývá, na to, abyste je zahlédli, musíte mít jistou dávku štěstí.

Související články