Japonsko je pokrokové i tradicionalistické. Na jedné straně tu uvidíte až nelogické a nepraktické módní výstřelky, na druhé straně nedají dopustit na kimono, jež má tisíciletou tradici. Nosí se nejen při zvláštních příležitostech, jako jsou svatby, pohřby a čajové obřady, ale dáma, která se chce ukázat v co nejlepším světle, si ho vezme i na společenskou akci. Trochu jiný přístup než aktuálně módní česká teplákovina.
Nosit věc
Samotné slovo „kimono“ je složenina slov ki (nosit) a mono (věc). Nejedná se o levnou záležitost, protože ta skutečně tradiční jsou ručně šitá ze čtyř jednotlivých kusů látky zvané tans a převázané obi nebo páskem. Navíc styl, motiv, barva a materiál často leccos prozradí o identitě majitelky. Málo se ví, že kimono, které dnes zastupuje svrchní část oděvu, bylo v minulosti spodní částí. „Kimono, které původně nosili prostí lidé nebo jako spodní prádlo šlechta, se od 16. století stalo hlavním oděvním prvkem všech tříd a obou pohlaví,“ uvádí na svých stránkách v materiálu věnovanému kimonům Victoria Albert Museum.
Podívejte se, jak se kimono správně obléká.
Kimono jako repelent
Dokonce zmiňuje i zajímavou souvislost mezi léčením chorob a barvami kimon. „Věří se také, že jakákoli léčivá vlastnost se přenáší na barevnou látku. Modrá je například odvozena od indiga, které se používá k léčbě kousnutí a bodnutí, takže nošení modré látky má sloužit jako repelent proti hadům a hmyzu.“
Jeřábi pro dlouhověkost paulownie pro ženskost
Kimono je ve tvaru T
Geiša
Kimona jsou rovně střižená roucha tvaru T sahající po kotníky, s límcem a širokými, dlouhými rukávy. Kimona se vážou kolem těla, vždy levou stranou přes pravou (výjimkou je pouze oblékání mrtvého při pohřbu) a upevněná širokým pásem nazývaným obi, který je obvykle vázán vzadu. Kimona se většinou nosí s tradiční obuví (především s dřeváky geta nebo sandály zóri) a „ponožkami“ s odděleným palcem – tabi.
Podíváte-li se na obrázky použité na kimonech, příklad v galerii u tohoto článku, zjistíte, že mají často rostlinné motivy. Ovšem další z oblíbených prvků je jeřáb, jenž v japonské mytologii zastupuje dlouhověkost a štěstí. Věří se, že žije tisíc let a obývá zemi nesmrtelných. To ale zdaleka není všechno. Motiv bambusových větviček, chryzantém a borovic představují zimu. Švestkový květ a třešňové květy jsou reprezentací jara a květ paulownie představuje ženskost. „Borovice je stálezelená a žije mnoho let, bambus se ve větru ohýbá, ale nikdy se nezlomí, a švestka je první strom, který každý rok rozkvete. Švestka je obzvláště oblíbená pro zimní kimono, protože její použití naznačuje, že jaro není daleko,“ vysvětluje na svých stránkách V&A South Kensington. Ve hře je i minimalistický design, ovšem i ten má svůj význam. Iromuji je typ kimona, který se nosí na čajové obřady a obvykle nemá žádný malovaný design. Jeho jednoduchý monochromatický vzhled by totiž neměl narušovat obřad. A svatební kimono? To zase vychází z tradičního oblečení samurajských žen z 16. století.
Zdroje: The Victoria Albert Museum, My Modern Met, V&A South Kensington