Dlouhá plavba kolem severního cípu Skotska s notoricky známým mysem Cap Wrath byla dříve noční můrou kapitánů i posádek obchodních lodí. Než se podařilo prosadit a realizovat odvážný nápad přetnout Skotsko plavebním kanálem. Kaledonský kanál, dlouhý 104 kilometrů spojuje Fort William na západním pobřeží s Inverness na pobřeží východním a byl vystavěn v letech 1804 až 1822.

Uměle bylo vybudováno 32 km, zbytek tvořila jezera a mořské zálivy. Když v roce 1803 parlament schválil projekt a pověřil Thomase Telforda vybudováním kanálu, očekávalo se, že práce budou trvat 7 let a stát 474 000 liber.

Hotový kanál s 29 zdymadly byl otevřen v roce 1822, stavba tedy trvala 12 let a náklady stouply na 910 000 liber. Celý systém výrazně zjednodušil lodní dopravu v této oblasti a dnes je plavba krajinou slavného Great Glen oblíbenou kratochvílí turistů.

Neptunovy schody

U zdymadel Neptune’s Staircase neboli Neptunovy schody, musí posádky přiložit ruce k dílu. Lodě se tahají podél plavebních komor ručně, pomocí lana z cestičky, motor se smí znovu nastartovat až úplně nahoře. A tak se lodníci potí, funí a vlečou své bárky propustmi. Když za lodí zapadne brána, mohou si na chvíli vydechnout, než se komora naplní vodou.

Zajímavý příjezd

Diváky to samozřejmě nesmírně baví, mohou všechno prožívat společně s posádkou, aniž by museli sami něco dělat. A když se zrovna ocitnou za zavřenými vraty zdymadla, mohou se kochat pohledem na impozantní, nejvyšší kopec Skotska Ben Nevis (1344m) nebo malebné jezero Loch Linnhe.

Pro lodě jsou Neptunovy schody vjezdem do Kaledonského průplavu, trasy, která je opakovaně přerušována dalšími zdymadly. Dalším zajímavých zařízením jsou zdymadla ve Fort Augustus na začátku jezera Loch Ness. Celkem musí lodě na své cestě přes jezera Loch Lochy, Loch Oich a Loch Ness vystoupat celkem 29 schodů, než se jim přes zdymadla Muirtown Locks poblíž Inverness podaří vplout do Severního moře.

Jak se na boha moře sluší, Neptuny schody mají úctyhodné rozměry. Důmyslná technická památka sestává z osmi zdymadel, které na 450 metrech překonávají výškový rozdíl 25 metrů. Každá z nádrží propustí je dlouhá přibližně 60 metrů. V minulosti bylo nutné ručně i zavírat a otevírat vrata těžká vrata zdymadel pomocí velkých otočných kol, od 60. let 20. století je nahradily hydraulické motory.

Zdymadla Neptunovy schody se nacházejí hned u silnice A830, známé jako Road to the Isles. Vede do Mallaigu, odkud odjíždí trajekt na ostrov Skye. Samotná silnice vede kolem památek, jako je Glenfinnanský památník a Glenfinnanský viadukt (slavný most z filmů o Harry Potterovi). Silnice vede souběžně s historickým jakobitským parním vlakem, který přímo u zdymadel najíždí na železniční most.

Fort Augustus

Pokud má slavné jezero Loch Ness nějaký začátek, pak to je určitě Fort Augustus. Kaledonský průplav zde ústí do jezera Loch Ness, než však lodě vplují do jezera, musí překonat ještě pět zdymadel a výškový rozdíl 12 metrů. Opět je na řade síla lidských paží, lodě se z jedné plavební komory do druhé tahají bez pomoci motorů, překonat všech pět propustí trvá asi hodinu.

Pokud si stále neumíte Neptunovy schody představit, podívejte se na video.

Zdroj: Youtube


Pro zvídavé turisty a lodníky je ve Fort Augustus skvělé návštěvnické centrum The Caledonian Canal Centre. Dozví se zde více o technologii a konstrukci zdymadel, jak se minulosti brány otevíraly ručně pomocí dlouhých tyčí a mnoho dalšího.

Související články