Už je to řada let, co jsem se zatoulal do palestinského uprchlického tábora v Libanonu. Povede se vám to jako individuálnímu turistovi. Pokud cestujete s cestovkou, v autobuse se čtyřiceti dalšími lidmi s přísně naplánovaným programem, tak na něco takového není ani čas a nejspíš ani chuť.

Láska na první ochutnání

Káva z džezvy ochucená kardamomem je na Blízkém východě naprosto běžným nápojem a lidé jsou neuvěřitelně pohostinní. V Jordánku si prodavač kávy, původně emigrant z Etiopie, nenechal za kávu zaplatit, protože si s námi dobře popovídal. U něj jsem si chtěl koupit kávu cíleně. Ale mé první setkání, které přerostlo v celoživotní lásku, se odehrálo v Libanonu

Příprava kávy v džezvě.

Zdroj: Youtube

Pokud si palestinský uprchlický tábor představujete jako změť igelitem pokrytých přístřešků a stanů, mýlíte se. Stavby sice vypadaly mírně vybydlené, asi jako mostecký Chánov, ale byly betonové a uvnitř bylo uklizeno. Místní chlapi mi „nedoporučili“ fotit, ale pozvali mě na kávu. Nečekal jsem nic moc, dokonce jsem předpokládal, že mi zalijí rozemletá zrnka horkou vodou z bojleru, jako se mi to stalo u „cikánského barona“ v Rumunsku. Nemohl jsem se více mýlit.

Příprava kávy vypadala jako malý rituál, byť bylo vidět, že se jedná o rutinu. A její chuť zvýrazněná kardamomem byla prostě dokonalá. Nikdo neřeší, zdali je to arabica či robusta vyrostlá na té či oné plantáži, jak se to můžete dočíst a dozvědět z úst obsluhujícího personálu v českých kavárnách. Řekne vám něco Dima Danche #6, Rafael Vinhal nebo Inmaculada Fellows?

Jedná se o odrůdy kávy pěstované v různých částech světa. Jenže na ulici v Libanonu vyzněla otázka „Co je to za kávu?“ divně. Prostě káva. Tady, ze sámošky odnaproti. Přivezl jsem si 2 kila a vypadal jsem jako pašerák kdo ví čeho, který se vůní kávy snažil zamaskovat pach něčeho nelegálního.

Od mé první návštěvy oblasti Blízkého východu bezpečně vím, že tady si jako milovník kávy pochutnám i v tom nejobyčejnějším stánku. Dnes už i tam najdete moderní kavárny, kde se hraje na původ (konkrétní plantáž) a odrůdu. Ale místní vědí, že to co si koupí na ulici je rozhodně nezklame.

Jaký typ kávy preferujete?

Presso 6
Turka 6
Z džezvy 5
Jiný typ (překapávaná či další způsoby přípravy) 1
Hlasovalo: 18

Káva z džezvy

V literatuře se lze dočíst, že za kávu z džezvy můžeme poděkovat Turkům a je pravda, že v Turecku si ji skutečně můžete dopřát. Káva jako nápoj pochází z Etiopie a stačí letmý pohled na mapu, který prozradí, že než se dostala k Turkům, musela procestovat Blízký východ. O tvaru nádoby, ve kterém se ve svých prvopočátcích připravovala, můžeme jen spekulovat, ale současná džezva přípravě dokonale vyhovuje. Lógr se usazuje na dně a káva se do skleniček začne nalévat dříve, než se do nápoje začnou vyluhovávat hořké třísloviny. To se děje u klasického českého „turka“, který obsahuje lógr po celou dobu pití.

Související články