Právě speciální kombinace divokého Atlantiku, skalního útesu a podmořského kaňonu hned u pobřeží má za následek, že Nazaré na Stříbrném pobřeží je dnes vyhledávaným přímořským letoviskem.
Vlastně to není jedno kompaktní městečko, ale kvůli uspořádání přímořské krajiny se skládá ze tří čtvrtí. Sítio, je stará vesnice, která doslova visí na vrcholu útesu 318 m nad pláží. Praia se rozkládá jihozápadním směrem podél dlouhé pláže a je se Sítiem spojena lanovkou. A Pederneira je původně další stará vesnice na kopci naproti Sítiu.
Ale to hlavní je, že zdejší pláž Praia do Norte je světovou mekkou surfařů. Zvláštní mekkou, protože když tu nejsou ony typické obří vlny, podle známého českého surfaře a šéfa Českého surfingu Matyáše Menšíka je to místo surfařsky jen průměrné. „I proto Češi míří do Portugalska spíš jinam,“ uvedl pro web Koktejl.cz. „Přesto je Nazaré pro nás v něčem výjimečné. Nejmladším člověkem, který tu kdy surfoval, byla teprve 11letá Češka Florentina Matěnová,“ zdůraznil Menšík.
Stalo se to v roce 2022. „My tam byli ještě rok před tím kouknout se na velké vlny, s tím že zas pojedeme,“ řekla pro Koktejl.cz maminka Florentiny Klára Matěnová. „Nakonec jsme tam zůstali a seznámili se surfaři. Bavili jsme se s nimi, surfovali menší vlny. Jeden ze zkušených surfařů si pak všiml Florentiny, zdála se mu šikovná a ptal se nás, zda ji může vzít se sebou na větší vlny. Tím to začalo. Za rok jsme se vrátili, a ten stejný člověk si ji znovu vybral, takže s ním jezdila na velkých vlnách. Ta nejvyšší mohla mít odhadem 5 metrů, už to je pořádná výška. Loni na stejném místě jela možná ještě výš, jenže to nikdo nevyfotil ani nenatočil,“ vyprávěla nám Klára Matěnová, která má pět dětí a všechny výborně surfují, v zimě i snowboardují.
Ahoj, jsem Florentina a surfuji v Nazaré. Podívejte se sami.
„Florentina tak možná jezdila na nejvyšších vlnách, jaké kdy Češi zažili,“ dodal Menšík. On sám v Nazaré byl, když padl jeden ze světových rekordů v jízdě na nejvyšší vlně. Letos na jaře ho zatím neoficiálně vytvořil známý německý surfař Sebastian Steudtner, když sjel v dubnu vlnu vysokou 28,57 m. Překonal tím svůj předchozí rekord 26,1 m. Ty největší a nejlepší vlny jsou v Nazaré vždy přes zimu, v listopadu až dubnu, když se formují v Atlantiku bouře. A proč dosahují až závratných 30 m výšek? „Před Nazaré je podvodní kaňon, který funguje jako trychtýř. Ten směřuje vlny před velkou skálu, která se tyčí nad mořem. Zatímco prakticky všude v Evropě jsou vlny malé, tady kvůli specifickému pobřeží se síly oceánu násobí. Zatímco na moři mohou být takové vlny vysoké jen 10 m, tady se stáčejí proti sobě, a proto mohou být až trojnásobně vyšší,“ vysvětlil český surfař.
Při velkých soutěžích sem směřují desetitisíce fandů. Čeští surfaři to ale obecně nemají v Nazaré snadné. Pro ty nejvyšší vlny nemají potřebné schopnosti. „Ale hlavně, abyste se na vlnu vůbec dostal, musíte mít vodní skútr a lidi, co to tam znají. A aby se s vámi začali bavit, musíte mít uznání, že jste v tom dobrý.“
Zajímavé je měření zdejších rekordů. Podle Menšíka to dosud trvalo i půl roku. Rozhodčí měřili výšku vlny podle fotek a délky surfařovy holeně, kdy poměřovali a propočítávali různé speciální úhly. Teď se začíná měřit pomocí dronu a je pravděpodobné, že budou padat nové rekordy. Při starém měření totiž byli všichni velmi opatrní, aby výšku nepřestřelili.
Moderní sport se tu prolíná s tradicemi a zajímavou historií. Jméno Nazaré je portugalskou verzí biblického města Nazaret ve Svaté zemi. Podle legendy o město odvozuje svůj název od malé dřevěné sošky Panny Marie, kterou jakýsi mnich ve 4. století přinesl z Nazaretu do kláštera ve Španělsku. O pár dalších století sochu na současné místo přenesl mnich Romano v doprovodu Roderica, posledního vizigótského krále dnešního Portugalska.
Nejstarší osady v Pederneiře a v Sítiu nad pláží poskytovaly obyvatelům útočiště před nájezdy vikingských a později francouzských, anglických a holandských pirátů, které trvaly až do počátku 19. století. Teprve s postupným koncem námořního pirátství, mohli lidé začít sestupovat k moři a obsazovat čtvrť Praia, která je dnes považována za centrum města.
Text: Petr Pravda