Ostrov Penang, krom toho, že je ostrovem, je i samostatným malajským státem. Na jeho severním pobřeží je Tropical Spice Garden, tedy Zahrada tropického koření. Stojí za to ho navštívit.
Na trhu v George Townu, což je hlavní město, drtila snědá Malajsanka koření v kamenném hmoždíři. Zázvor dodával směsi trochu mazlavou konzistenci, pepř vůni a kurkuma barvu. A celé to chutnalo skvěle, bylo mi dovoleno si ve směsi omočit prst a ochutnat. „Všechno je místní,“ tvrdila a mě, milovníka asijské kuchyně, to ponouklo k tomu, podívat se, jak rostliny, které znám po chuti, vlastně vypadají.
Více než 80 % z téměř 1 500 druhů z čeledi zázvorovitých se pěstuje v Asii a Tichomoří.
Singapore Infopedia
Zázvor lékařský (Zingiber officinale) známe i u nás, dokonce si ho z oddenku můžete vypěstovat i doma v paneláku. Původem pochází z přímořských oblastí jihovýchodní Asie, takže díky tisíciletému používání vědí, jak s ním zacházet. Jenže to zdaleka není jediný zázvor, se kterým se v zahradě koření potkáte. „Dánský vědec Johann Gerhard Koenig jako první nasbíral vzorky zázvoru z Malajského poloostrova během svých expedic v letech 1778-79 a jeho popisy jsou považovány za jedny z nejlepších v klasické literatuře,“ píše Singapore Infopedia.
Zázvor a kurkuma
U zázvoru, stejně tak jako u kurkumy, se zpracovává kořen. V případě zázvoru pro chuť (obsahuje štiplavé gingeroly, které jsou příbuzné capsaicinu dodávající pálivost papričkám) a kurkuma je zase ideálním žlutým barvivem. Zároveň jsou z hlediska zdravotních dopadů obě rostliny opěvovány. Přitom jako rostliny nejsou zrovna nějak ozdobné a atraktivní. Zato zázvor druhu Etlingera elatior rostoucí u jezírka, to je něco jiného.Velké rudé květy strhávají pozornost.
Pauza na čaj
V malém altánu je možné si zdarma nalít čaj. Bylinkový. Z čeho je dělaný se dozví každý, kdo umí malajsky, anglicky nebo vystavené rostlinky pozná. Chtělo by se říct, že se jedná o sběr z vlastní zahrádky, jenže v ní se nachází okolo pěti stovek druhů. Od pepřovníků přes palmy až po nenápadnou voňatku citronovou (Cymbopogon citratus), kterou u nás známe spíš pod názvem citronová tráva.
Nenápadná je růstem, opravdu vypadá jako trsy trávy, jenže její listy mohou měřit až metr a půl. Skořicovník pravý (Cinnamomum verum) je strom, který po skořici moc nevoní, přesto jeho rozemletá kůra v dalekém Česku dodává vánoční atmosféru pečivu i svařáku. A pokud budete mít opravdu štěstí, tak najdete i vanilku. Víte, že se jedná o orchidej s liánovitým typem růstu?
Podívejte se do Zahrady koření.
Koření, které se kupuje v běžných supermarketech u nás, se s tím místním nedá srovnat. To proto, že je často přeschlé, ne zrovna čerstvé a má za sebou tisíce kilometrů cest. Místní si vlastní směsi míchají sami z čerstvých surovin a na chuti, vůni i barvě je to poznat. Jenže to zjistíte až vlastní zkušenosti. Rozhodně stojí za to si ji dopřát.