O tom, kdy podzim začíná, by se mohly vést spory. Začátky jsou opravdu dva a mezi meteorologickým a astronomickým začátkem podzimu je rozdíl.
Meteorologický podzim trvá každý rok od 1. září do 30. listopadu. Pro meteorology trvá podzim každý rok přesně tři měsíce, tedy září, říjen a listopad, a to vždy ve stejnou dobu. To se nemění od 19. století a počátku systematického zaznamenávání počasí, protože meteorologové tak mohou lépe vyhodnocovat a porovnávat údaje o počasí za jednotlivé měsíce, jako jsou měsíční průměry nebo extrémní hodnoty. To stejné platí samozřejmě i pro zimu, jaro a léto.
Jak se počítá astrologický začátek podzimu?
V roce 2024 začne astrologický podzim v Čechách 22. září ve 14:44. Ale pozor, není to každý rok stejné. Datum astrologického začátku podzimu liší. Někdy začíná 22. září, jindy zase 23. září.
Protože astrologický začátek podzimu závisí na poloze Slunce. Když je Slunce kolmé k rovníku a den a noc jsou přesně stejně dlouhé, začíná na severní zemské polokouli podzim. Tento stav se nazývá podzimní rovnodennost. Na jižní zemské polokouli v tu samou dobu začíná astronomické jaro.
Letošní podzim v Čechách skončí 21. prosince v 10:19 hodin, tedy v okamžiku zimního slunovratu, kdy nastoupí zima, minimálně ta astrologická.
Meteorologický začátek podzimu je 1. září
Různá data astronomických začátků podzimu má na svědomí náš způsob počítání času. Je to proto, že náš kalendářní rok trvá 365 dní, zatímco Země k tomu, aby jednou zcela oběhla kolem Slunce ve skutečnosti potřebuje 365 dní, 5 hodin a 49 minut.
Proč se astronomický začátek mění
Tento rozdíl každé čtyři roky kompenzujeme tím, že únor má 29 dní místo obvyklých 28. Tedy je přestupný rok. Tím se ale posune rovnodennost o jeden den dopředu a s ním i hodina začátku podzimu. K rovnodennosti nedochází jen na podzim, ale dvakrát do roka, první rovnodennost označuje začátek astronomického jara, druhá astronomického podzimu. V roce 2025 začne podzim také 22. září, ale ve 20.19 hodin a v roce 2026 pak 23.září ve 2.05 hodin.
Podívejte se na nejkrásnější podzimní destinace v USA.
Podzimní oslavy
Začátek podzimu byl a stále je v různých kulturách oslavován různými způsoby. Dávní Slované slavili Dožínky, přinášeli oběti bohům úrody a děkovali za hojnou úrodu. Dožínky se slaví dodnes, jejich severoamerická podoba zvaná Thanksgiving neboli Den Díkuvzdání je přitom oslavovaná mnohem pompézněji než jejich předchůci. Jejich židovskou obdobou je Sukot, Svátek sklizně, který trvá sedm dní a připadá většinou na říjen.
Staří Slované v průběhu svátku a rituálů obětovali většinou chléb nebo kaši z obilí. Zakončení hospodářského roku znamenalo bujaré oslavy a velkou hostina. Naši předci se loučili se slovanskou bohyní plodnosti s Mokoší a vítali Moranu, která poskytuje čas pro odpočinek přes zimu. Podzim znamenal dobu hojnosti a proto se tou dobou uzavíralo i hodně sňatků. K dalším podzimním svátkům patří Svátek svatého Martina či Den všech svatých, lidově řešeno Dušičky, kterým předchází importovaný americký Halloween.