Lyžařská střediska Vail a Aspen se nacházejí ve státě Colorado na západě USA v nadmořských výškách mezi 2 500 a 3 800 metry. Colorado se Skalistými horami je v USA lyžařským státem číslo jedna. Jsou zde desítky dalších lyžařských středisek s perfektně upravenými sjezdovkami a náročnými terénními sjezdovkami. Pro nezasvěcené je rivalita mezi Aspenem a Vailem pravděpodobně nepochopitelná, lyžařští fanoušci se však jsou schopní donekonečna dohadovat o tom, kdo je lepší. „Vail má horu, Aspen má město,“ tvrdí například staré přísloví.

Vail - falešná bavorská vesnice

Městečko Vail vzniklo jen proto, že hora Vail Mountain je pro lyžaře jako stvořená. První sjezdovky a vleky ve White River National Forest vybudoval s pomocí financí od dárců Pete Seibert, bývalý horský lovec z Colorada. Na místě, kde nyní žije 5 000 obyvatel, byla zpočátku pouze půjčovna lyží, obchod s lyžemi a hotel s restaurací Gasthof Pepi Gramshammer.

Jeden hotel udal trend

Bývalý rakouský lyžařský závodník Gramshammer postavil svůj hotel uprostřed Skalistých hor v typickém alpském stylu a udal tím trend. Vail se rozrůstal a zpočátku připomínal bavorskou nebo rakouskou vesnici. Na balkonech v létě kvetly muškáty, fasády domů zdobily obrazy a ve dřevem obložených světnicích se podávala vepřová pečeně a Kaiserschmarrn. Vail je falešná bavorská vesnice, vtipkuje mnoho lidí z Aspenu.

Projděte se virtuálně po vánočně nazdobeném Aspenu

Zdroj: Youtube

Aspen – bílé jeviště marnosti

Když bylo v roce 1962 postaveno lyžařské středisko Vail, bylo sousední lyžařské středisko Aspen již slavné. Městečko bylo kdysi hornickým městem těžby stříbra, než se po úpadku dolů v roce 1946 přetvořilo v lyžařské středisko. Zejména kolem Vánoc a Silvestra se tento „Svatý Mořic Ameriky“ promění v bílé jeviště marnosti. Přilétají stovky soukromých tryskáčů, hvězdy a hvězdičky se procházejí luxusními butiky, chodí na pólo na sněhu, hodují v drahých restauracích a popíjejí šampaňské v barech. Áčkové celebrity sledují paparazzi, zatímco béčkové posílají do světa selfie.

Ikona Aspenu

Žijící legendou Aspenu je rodák z Bavorska, letos 104 letý Klaus Obermeyer. Když na konci 40. let emigroval do USA, Vail ještě neexistoval.

Protože po druhé světové válce nemohl najít práci jako letecký inženýr, živil se jako lyžařský instruktor. A ne ledajaký, učil lyžovat hollywoodské hvězdy jako Gary Cooper a Ingrid Bergmann. „No, Bergmann, ta byla chytrá, a tak milá,“ vzpomíná Obermeyer. „Ale její manžel byl tak žárlivý, že nás nikdy nespustil z očí.“

Horkokrevní manželé však působili méně problémů než zima ve Skalistých horách. „Moji zákazníci ve svých vlněných bundách málem umrzli,“ vzpomíná. A tak přišel s nápadem ušít bundu na míru z péřové peřiny. „Vypadal jsem jako Michelin, ale bylo mi teplo.“ Jeden zákazník mu tehdy zaplatil za první péřovku na světě 250 dolarů. Bundu rychle zdokonalil, nechal ji vyrábět sériově a položil tak základ sportovní módní společnosti Obermeyer Sports. I ve věku 104 let tento neúnavný muž stále pravidelně zasedá ve výkonné kanceláři společnosti.

Jen na lyže už nechodí, i když teprve od nedávna. „V den svých 103. narozenin jsem oslavil 100 let na lyžích,“ říká hrdě. Pro něj se americký sen stal skutečností, z lyžařského instruktora milionářem. Inovací vymyslel ještě víc, mimo jiné zrcadlové lyžařské sluneční brýle nebo opalovací krém pro nadmořskou výšku. Vylepšil i moderní lyžařské vybavení, například instalací prvních brzdiček.

 

Hlavně bohatí

„Aspen je Hollywood – Vail je Wall Street,“ říká se v Coloradu. Nebo jak jednou samolibě poznamenal jeden lyžařský veterán ve Vailu „Ve Vailu mají domy ti, pro které pracují celebrity z Aspenu.“ Superbohatí se opravdu rádi drží tak trochu stranou ve Vailu a v sousedním letovisku Beaver Creek, i když jejich vily nejsou o nic menší ani levnější než ty v Aspenu. Nejlepší lokality stojí i ve Vailu desítky milionů dolarů. Kromě alpských hostinců zde již dávno vyrostly pětihvězdičkové hotely s kosmopolitní atmosférou.

Kde je lepší lyžování?

Obě lyžařské oblasti lákají milovníky zimních sportů perfektně upravenými sjezdovkami, náročnými sjezdy mimo sjezdovky v lesích a fantastickým sněhem. S lyžařskou oblastí 21,4 kilometrů čtverečních je Vail Mountain jedním z největších lyžařských středisek na světě. Na čelní straně hory jsou perfektně upravené sjezdovky, na zadní straně jsou lesní sjezdovky a legendární svahy s hlubokým sněhem v údolích. Aspen musí sečíst všechny čtyři své hory propojené skibusy – Aspen Mountain, Highlands, Buttermilk a Snowmass – aby se dostal na velikost Vailu. Na druhou stranu leží dál od Denveru a má méně rušné a strmější.

Závody a uvolněná atmosféra

Na obou místech se koná Světový pohár v lyžování. V Aspenu se také konají X-Games, kde lyžaři předvádějí akrobatické skoky. Freestylisté se do Aspenu dobře hodí, protože kromě celebrit ti je prostor i pro staré hippies a rebely. Sladká vůně se ulicemi Aspenu linula dlouho předtím, než byla v Coloradu legalizována marihuana. Aspen se chlubí jsou liberálností, také vůči konzervativnějšímu Vailu.

Lyžařská sezóna v Coloradu trvá od poloviny listopadu do poloviny dubna. Ceny jsou v obou lyžařských střediscích vysoké: jednodenní lístky stojí kolem 300 amerických dolarů. S permanentkou z Vailu lze jezdit i v Beaver Creek, Breckenridge a Keystone. Aspenský lístek umožňuje volný vstup do Copper Mountain a Winter Parku, dvou vynikajících lyžařských středisek a výrazně nižšími cenami.