Nejprve rada. Pokud se do Oceanária vydáte, kupte si vstupenku on-line z pohodlí domova. Nebudete pak muset stát frontu u pokladny. Ta sice nebývá velká, protože pokladen je několik, ale může se stát, že přijedete ve stejnou chvíli jako zájezdový autobus, což by frontu vytvořit mohlo.
Žraloci a selfie
Žraloci nejsou ryby, přestože tak vypadají a žijí ve stejném prostředí. Spolu s mantami a rejnoky patří mezi paryby a zároveň jsou zdejší největší lákadla. Poznáte to snadno, stačí se zaměřit na to, kteří tvorové jsou nejvíc fotografovaní. U velkých skel s výhledem na žraloky se lidé zdrží nejdéle. Mít selfíčko se žralokem, to se hned tak někomu nepodaří.
16 000 zvířat a 500 druhů
Žraloci jsou sice největším tahákem, ale celkem se k vidění nabízí kolem 500 druhů zvířat, přičemž zdaleka se nejedná jen o biodiverzitu podvodního života. K vidění jsou třeba i tučňáci nebo úchvatné mořské vydry, které vypadají jako přerostlí plyšáci.
Pokud budete mít štěstí, tak je zastihnete při krmení. Nejvíce si pochutnávají na mlžích a hlavonožcích. My to štěstí měli a vidět největší ze všech druhů vyder, jak si do tlamičky cpe chapadlo chobotnice, je opravdu zvláštní zážitek.
Vydra mořská
Vydra možská v lisabonské Oceanáriu
Vydra mořská (Enhydra lutris) upoutá nejen velikostí, ale i hustotou kožešiny. Přirozeně obývá mořské pobřeží Tichého oceánu od Japonska, přes asijské pobřeží Ruska a Aljašku, až po Kalifornii. V 18.–19. stol. se pro svou kožešinu stala terčem lovu, což vedlo téměř k jejímu vyhubení. Chráněna začala být teprve počátkem 20. století.
7 metrů vody nad hlavou
Hlavní nádrž, která je největším tahákem, má objem 5 000 m krychlových a žije v ní více než 100 druhů živočichů. Díky hloubce přes 7 metrů má návštěvník neskutečný pocit, jako kdyby se na mořský život díval skrz obří okna podmořské stanice. Tak nějak se museli cítit profesor Arronax, harpunář Ned Land a a sluha Conseil poté, co skončili v útrobách ponorky Nautilus kapitána Nema v románu 10 000 mil pod mořem. Opravdu máte pocit, že se díváte do hlubin oceánu. Přesně tady může vznikat zájem o mořskou biologii.
Místo, kde rodí samec
V malých nádržích žijí mořští koníci. Vidět jejich porod, kdy jsou z útrob samců (nejedná se o chybu, u mořských koníků skutečně rodí samci) vypuzeni malí koníci, je až mystický zážitek. „Jejich vývoj totiž probíhá uvnitř otcova těla. Samička musí nejprve předat vajíčka samečkovi a toto předání je spojeno s rituálním pohybem, který připomíná tanec a trvá asi osm hodin,“ vysvětluje v Českém rozhlase Pavel Hrabica.
Mořští koníci pod drobnohledem.
Dva druhy mořských koníků v Oceanáriu rozmnožili a odchovali, a v rámci záchranného projektu vrátili zpět do přírody. Konkrétně se jednalo o druhy Hippocampus hippocampus a H. guttulatus.
Není divu, že je lisabonské Oceanárium tak populární, jedná se totiž o největší akvárium podobného typu v Evropě. Stojí na severovýchodě Lisabonu v moderní čtvrti Parque das Nações, která vznikla při příležitosti konání výstavy Expo 98. Nedaleko je i stanice metra a obří nákupní centrum, kde se nabízí možnost dát si v restauraci kávu (jídelna je i v samotném areálu Oceanária) nebo si nakoupit vše potřebné. Od suvenýrů po potraviny či pití. Třeba láhev vína na večer.