Původně to bývala rybářská vesnice v provincii Brescia, která zůstávala mimo pozornost většiny návštěvníků jezera Garda a byla spíš považována za tajný tip zasvěcených. Dílem to bylo způsobené tím, že vesnička byla velmi odlehlá a dosažitelná pouze přes hory nebo přímo přes jezero Lago di Garda. Až v roce 1931 byla na západním břehu vybudována silnice Gardesana Occidentale, po které dá jezero objet a pohodlně dojet do Limone. Případně se dá vlakem dojet do Desenzano a dál pak do Limone sul Garda pokračovat autobusem.

Jezero Lago di Garda má od jara do podzimu příjemné, mírné klima. Zejména v Limone, které je chráněno strmými skalami, lze očekávat málo srážek a po celý rok téměř žádné bouřlivé dny. Limone je ideálním místem pro podzimní výlet nebo odpočinkový prodloužený víkend.

Podívejte se na městečko Limone sul Garda z ptačí perspektivy

Zdroj: Youtube

Vesnice na hranici

Mimochodem, název Limone překvapivě není odvozen od citrusových plodů, které se kdysi pěstovaly v okolí vesnice, ale pochází z latinského slova Limes, což v překladu znamená hranice - Limone bylo dlouhou dobu na hranici mezi Rakouskem a Itálií. To ovšem městu nijak nebrání v tom, aby si z citronu udělalo své hlavní téma.

Bez citrónu ani ránu

Citrónům se v Limone prostě nevyhnete. I když je velké období slavného pěstování kyselých plodů již minulostí, kouzlo velké doby citrónové je stále přítomné. Motiv citrónu zdobí cedulky s názvy ulic, nabízené zboží všeho druhu a projít městečkem a neochutnat slavný citronový likér Limoncello prostě není v lidských silách. S příchutí citrónu je zde vše od předkrmu po dezert, v letních měsících se zde konají akce typu Citronová zahrada pod hvězdami s živou hudbou a podobně.

Kouzlo starého města

Za návštěvu rozhodně stojí staré město s neopakovatelnou atmosférou křivolakých uliček a malebných historických budov. Malé obchůdky s místními specialitami, roztomilé restaurace a kavárny a samozřejmě všudypřítomné citróny. Majestátní Palazzo Gherardi, postavený v 15. století shlíží na klidné vody jezera a malé přístavy Porto Vecchio a Porto Nuovo. Historické centrum města Limone je navíc zcela bez aut a tak můžete romantické uličky nerušeně zkoumat pěšky. Každé úterní dopoledne se v centru města na Via Lungolago Guglielmo Marconi koná tradiční trh.

Zajímavé kostely

Nad starým městem je barokní kostel Chiesa di San Benedetto ze 17. století s nádhernou vnitřní výzdobou od Andrei Celesti a čtyřmi mramorovými oltáři. Kostel Chiesa di San Rocco je trošku schovaný, ovšem z jeho nádvoří je nádherný výhled na město. Kostel byl postaven v polovině 16. století jako projev díků, že bylo město ušetřeno morové epidemie a vede k němu schodiště, které je po celý rok vyzdobené květinami. Sem se chodí kochat i místní.

Muzeum citrusů Limonaia del Castel

Limone bylo kdysi nejsevernějším městem na světě, kde se pěstovaly citrony. Dodnes se v několika místech v okolí města citróny pěstují. Ve staré citronové zahradě jsou citronové skleníky z 18. století. Nachází se přímo nad starým městem a pro návštěvníky zde je působivá ukázková citrónová plantáž a muzeum citrusů, kde se můžete ponořit do historie rybářské vesnice s citronovou příchutí. A samozřejmě pořídit domů také láhev místního slavného citrusového likéru Limoncello.

Vzhůru na pláž

Limone sul Garda ale nenabízí jen citróny a historii, je zde také volný vstup do jezera a na dlouhou oblázkovou pláž s možností koupání, jakou byste na jezeře Lago di Garda jinde marně hledali. S citróny a palmami si připadáte jako u moře, s tím rozdílem, že tady vidíte na protější břeh.

Tip na výlet

Jen asi deset kilometrů od Limone leží v horách, v nadmořské výšce 655 metrů, jezero Ledro. Křišťálově čisté, tyrkysově modré třpytivé jezero láká ke koupání a ve vesnici Molino, která se nachází přímo u jezera, lze v místním skanzenu Museo delle Palafitte obdivovat působivá obydlí na kůlech. Čtyři chatky jsou plně vybavené a výmluvně ukazují, jak se žilo v době bronzové. Za pozornost stojí několik původních kůlů, které byly nalezeny hluboko v rašelině. Vystavené tu jsou také nástroje, keramika, zbraně a šperky. Není divu, že vesnice na kůlech je zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.