Chcete si pořídit ležící kostřičku tak velikou, že ji když strčíte vonnou tyčinku do lebky skrz nosní dírku, tak popel nebude padat mimo tělo. Takže vlastně samotná kostřička tvoří malý podlouhlý popelníček. Pro milníky dramatických doplňků můžete nakoupit anatomicky dokonalou lebku. Ta je vyrobená z něčeho, co obchodník nazýval litým kamenem. Velikost i lebeční švy odpovídaly skutečnosti, takže morbidní iluze byla dokonalá. I v informačním centru nakoupíte trička, hrnečky nebo pohlednice s motivy lebek a kostí, stejně tak jako magnetku na ledničku nebo průpisku. Ta měla tvar kosti kyčelní.

Jenže zatímco v obchůdcích kolem kostnice v Kutné Hoře se prodávaly napodobeniny lidských ostatků, lustr, pyramida i znak Kutné Hory byly v kostnici z pravých lidských kostí. A byly jich tisíce. „Je to lopatka nebo polovina kyčelní kosti,“ zkoumali zvídaví návštěvníci části lustru. Odpověď dala kyčelní jamka, tu lopatka nemá.

V kostnici sice už 10 let probíhá rekonstrukce, ale stále je veřejnosti přístupná. Fotografování zakázáno, protože v dnešní „selfie době“ vznikala řada nehezkých fotek.

Ozzy Osbourne

O nocleh v kostnici projevil zájem i Ozzy Osbourne, ale jeho žádost byla zamítnuta, byť byl ochoten zaplatit poměrně slušnou částku. Jenže dá se předpokládat, že by nezůstalo jen u spaní a morální pověst by tím, že kostnice byla pronajmuta jako noclehárna, by se napravovala jen těžko.

Málo místa pro mrtvé

Gotický dvoupodlažní kostel postavený v 1. polovině 14. století stával na území bývalého cisterciáckého kláštera uprostřed rozsáhlého temného hřbitova,“ píše se na stránkách sedlec.info. Důvodem vniku kostnice byly exhumace hrobů. V průběhu 14. století došlo k prudkému rozmachu Kutné Hory. Zároveň ale tady došlo k hladomoru, se nímž souviselo i množství úmrtí. Ovšem velkou dávku těl dodala morová rána, která tu řádila roku 1318.

V sedlecké kostnici u Kutné Hory se nacházejí ostatky 40 tisíc zemřelých

Markéta Vejvodová, Český rozhlas

Podle křesťanských zásad se mají mrtví pohřbívat do vysvěcené půdy, ovšem té bylo málo. Proto se kosti dříve pohřbených vyzvedly. „Podle křesťanských zvyklostí musejí být kosterní ostatky ukládány pod úroveň země. Proto tedy vznikl dvojpodlažní hřbitovní kostel, jehož dolní kaple v podzemí sloužila k pietnímu ukládání ostatků a kaple horní k bohoslužbám za zemřelé," dodávají autoři stránek.

To dnes už evidentně neplatí. Nejen, že kosti jsou uložené v elegantních pyramidálních strukturách nad zemí, ale z mnohých je udělaná kostelní výzdoba. Smyslem kostelní výzdoby má být připomínka lidské smrtelnosti, ale kostnice ve stále funkčním kostele Všech svatých se pro svou morbiditu stala jedním z nejnavštěvovanějších objektů Kutné hory.

Kostnice v Kutné Hoře

Zdroj: Youtube

Toho využívají i místní stánkaři a obchodníci. Museum of Bricks by se dalo přeložit jako „muzeum cihel“, ale jedná se o kostičky lega. A jako upoutávka je obří kostlivec vytvořený napodobeninou lega. Prostě lebkám, kostrám a symbolům lebek se tady není možné vyhnout.

Související články