„Skupina B, to jest vy pane Součku, zůstane zde jako stráž,“ řekl autoritativním hlasem pan učitel Hnízdo (Jan Tříska) proslulý svými přímými výchovnými metodami. Pak Souček (Zdeněk Svěrák) neposlechl a v ikonické scéně německou pancéřovou pěst odpálil.
Jordán byl testovací bunkr
Pancéřová pěst
Němečtí vojáci s pancéřovkami na východní frontě.
Pancéřová pěst (Panzerfaust) je řada německých ručních protitankových zbraní z období 2. světové války. Varianta Panzerfaust 150 se později stala základem pro sovětské RPG-2 a RPG-7. Poslední typ Panzerfaustu byl konstruován s dostřelem 250 metrů a s vícenásobně použitelnou nabíjecí trubkou. Jeho vývoj byl v důsledku skončení 2. světové války přerušen. Zdroj: wikipedie
Je hned několik důvodů vystoupat na vrch Houpák ve středních Brdech. Ten první je nápadný a betonový. Najdete tady několik bunkrů, přičemž ten nejznámější je cvičný pěchotní srub Jordán. Pokud jste viděli Obecnou školu, tak máte jasno. Je to ten bunkr, u kterého došlo k odpálení pancéřovky. Scénu si můžete připomenout na videu, které je součástí tohoto článku. „Zkušební a cvičný objekt CE Jordán je pěchotní srub československého opevnění, který se nachází na cílové ploše Jordán, na severním svahu kopce Houpák v Brdech v nadmořské výšce 760 metrů. Byl postaven v roce 1936 za účelem zkoušek vybavení a výzbroje těžkého opevnění. V srpnu 2012 prohlásilo Ministerstvo kultury ČR objekt CE Jordán za kulturní památku, od roku 2016 je zdejší prostor přístupný veřejnosti a k opevnění také míří pěší turisté i cyklisté,“ píše na svých stránkách Vojenský historický ústav. Betonové monstrum bylo postaveno za pouhý měsíc a půl, přesněji od 14. dubna do 27. května 1936, což je i při současných výrobních možnostech rychlost neuvěřitelná.
Stavba stála 884 000 tehdejší korun. „Srub je určený pro palbu hlavních zbraní jedním směrem. Svým stavebním řešením se podobá některým objektům, které byly později postaveny na severní hranici Čech, v blízkosti Trutnova,“ dodává VHÚ. Za vynaloženou námahu budete odměněni opravdu pěknými výhledy. Jen si nezapomeňte přibalit svačinu, protože na vrcholu na občerstvení nenarazíte, a vyberte termín, kdy bude krásné počasí. Vřesoviště je sice za mlhy romantické, ale přišli byste o rozhledy do dálav.
Dopadová plocha
Zároveň ale současné vřesoviště bylo dopadovou plochou, což znamená, že zemina byla přeorána výbuchy granátů a bomb, což nemělo na ekosystém tak ničivý vliv, jak by se mohlo zdát. Naopak je dnes zde unikátní vřesoviště. „Samotná dopadová plocha sloužila jak pro dělostřelectvo, tak i pro nácvik leteckého bombardování a ke zkouškám vyvíjeného leteckého zbraňového systému „Plamen“, vysvětluje na svých stránkách Vojenský újezd Brdy.
Na Pilské se nevykoupete
Přímo z Příbrami vede přes Březové hory zelená značka k vodárenské nádrži Pilská. Potok se nepřekvapivě jmenuje Pilský a samotná nádrž je v nadmořské výšce 670 m. n m. Hráz, přímá, sypaná, se středním jílovým jádrem, přehrazuje údolí mezi vrchy Zavírka a Malá Ohrádka. Pod ní pokračuje Pilský potok jako levostranný přítok Litavky. Slouží jako zdroj pitné vody a není určena ani ke koupání, ani k rybolovu, takže po stoupání z Příbrami nepočítejte s tím, že byste se svlažili, byť voda je chladná a krásně čistá.
Zdroje: ČSFD, ČRo, VHÚ, Vojenský újezd Brdy