Proč mají v Kampotu nejlepší pepř?
Je to podobná otázka, jako proč je nejlepší chmel z okolí Žatce a proč je zrovna Žatecký poloraný červeňák tak vysoce hodnocený. V případě kampotského pepře férová odpověď je, že se to vlastně neví, protože ve hře je celá řada faktorů a jejich kombinací. Od místní půdy, klimatu, druhu a odrůd pepře, přes způsob pečlivého zpracování a sušení, až po pečlivou práci a péči místních. A pokud mluvíme o práci, tak poměrně často se jedná o drobné farmáře a ruční dřinu.
Faktem je, že drobná, ale poctivá práce se ve větším na farmy vrátila poté, co zemi přestali sužovat komunističtí Rudí Khmérové, protože v době jejich hrůzovlády nikdy nebylo jisté, koho z rodiny za jakýkoli prohřešek, často i smyšlený, zabijí. V zemi vládl hlad a místně i hladomor, což nijak neprospívá soukromému podnikání. Navíc pepř přivezli do země „kolonialisté“ z Indické Keraly (kde mimochodem mají taky skvělé pepřovníkové zemědělství), takže Rudí Khmérové brali pěstování pepře jako symbol, který je potřeba vymýtit a „osvobodit se od kolonialistických tradic“.
Na tržišti v Kepu
Kep je přímořské městečko s vlastním rybím trhem, ale samozřejmě se tam zdaleka neprodávají jen ryby a mořské plody, byť ty jsou naprosto čerstvé. Dokonce dožívají zbytek svého života v bambusových nebo drátěných vrších ponořené ve vodách Thajského zálivu. Samozřejmě místní zemědělci tady prodávají i své zemědělské přebytky a to včetně pepře. Kambodža je pro baťůžkáře země velmi cenově příznivá a místní trhy jsou místa, kde nakoupíte nejlevněji. To se týká i koření. Od kurkumy přes chilli papričky až po pepř.
Přesně tady jsme nakoupili a upřímně, dodnes nás mrzí, že jsme nevzali pepře o několik kilo víc. Důvodem byl fakt, že jsme byli na počátku několikaměsíční cesty a tahat několik kilo zátěže navíc nám nepřišlo zrovna jako dobrý nápad. Faktem ale je, že kambodžský pepř je vynikající a ten z Kampotu oprávněně patří mezi světovou špičku. Mimochodem, pokud byste opravdu zajeli do Kepu, tak do stejnojmenného národního parku to máte kousek, městečko na něj prakticky navazuje.
Dá se koupit i u nás, ale za jakou cenu?
Kde je Kampot
Soliska v Kampotu
Kampot je provincie v jihozápadní Kambodži se stejnojmenným hlavním městem. Je bohatá na ornou půdu a má bohaté přírodní zdroje. Specializuje se na pěstování pepře, kaučukovníků, durianů a těžbu soli z přímořských slanisek.
Celosvětová proslulost kampotského pepře se promítla i do jeho cen. Samozřejmě si ho po internetu můžete objednat, ale zřejmě nebudete věřit, kam se může vyšplhat cena „obyčejného“ pepře. Ve skutečnosti nejde o obyčejný pepř, ale je v bio kvalitě. Stejně tak, jako si zaplatíte za biomrkev nebo biohovězí, tak i bio pepř je prostě dražší. Jen u pepře na to nejsme zvyklí. Úplně jinak je to ale na trzích v Kampotu, kde se tamní pepř prodává neuvěřitelně lacino. S každým dalším „překupníkem“ ve stylu velkoobchodu cena stoupá a samozřejmě, pokud putuje do zámoří, je nárůst o to znatelnější. Proto se farmy začaly sdružovat do celků, které bychom s jistou nadsázkou mohli označit za družstva. A prorazili do světa. A mimo jiné i díky dvěma Čechům, Davidu Pavlovi a Kláře Dohnálové, kteří si Kambodžu zamilovali a objevili, že zdejší pepř má vskutku světový potenciál.
Pokud ho jednou ochutnáte, tak zjistíte, jak má chutnat skutečný pepř. Nejde totiž jen o pouhou pálivost. Má skutečně svou specifickou chuť. Můžete si vybrat mezi bílým, červeným, zeleným nebo černou klasikou a každá má opravdu výrazně jinou chuť. Pozná to každý laik, což se v případě u nás kupovaných pepřů ve velkoobchodě říct nedá.