Indičtí holiči jsou ukecaní jako holiči kdekoliv jinde, ale ti pouliční tvoří specifickou instituci. Z každé úpravy vousů a masáže hlavy se nakonec stane malé pouliční představení.

Jednonohý holič

Při měsíčním putování indickým Rajastánem jsem si dopřál pouliční holení hned několikrát. Záměrně si vybírám zapadlé uličky a holiče, kteří už na první pohled mají hluboko do kapsy. Rád za službu zaplatím někomu, kdo peníze opravdu potřebuje. V Jaisalmeru to vyhrál jednonohý holič, který než vytáhl břitvu, stabilizoval polohu pahýlem vraženým do křesla na němž jsem neklidně seděl. Nakonec se ukázal jako mistr svého řemesla.

Psychiatr a lazebník v jednom

„Na indické ulici se nacházejí nejen stálé obchody, ale také mobilní poskytovatelé služeb, jako jsou zubaři, věštci, čističi bot, holiči, písaři, opraváři obuvi, opraváři kol a čajovníci, jakož i pojízdné stánky všeho druhu,“ přibližuje ruch indických ulic Tim Edensor. Platí to nejen pro malá města o velikosti české Prahy, ale i megapole jako je Bombay s 21 miliony obyvatel. „Pro průměrného Inda funguje přátelský sousedský holič také jako psychiatr. Vyléváme své srdce holičovi, nevadí nedostatek soukromí. Je to klasický obchod dva v jednom. Holičství funguje také jako komunitní centrum pro nezaměstnanou mládež. Během průměrného dne jsou mladí muži neustále v holičství, ovšem, ne proto, aby se oholili, ale jen aby si učesali vlasy. Je to zdarma a holiči to nevadí, “ přibližuje na stránkách BBC institut indického holičství Palash Krishna Mehrotra.

K holičům si chodí popovídat i staříci, kteří tak neztrácejí kontakt s každodenní realitou. Výjimkou nejsou ani chlapi, jež chtějí v partě sledovat v Indii tak populární kriketové zápasy. Ty v zemi zůstaly jako dědictví po Britech.

Nejde jen o vous a vlasy

Jakmile se dostanete do spárů indického holiče, čeká vás nejen elegantní zastřižení pokrývky hlavy či úprava vousů, ale i masáž hlavy případně vyčištění uší. Občas s drobnou přestávkou, protože holič se chce dokoukat na akční scénu bollywoodského trháku a je si vědom, že vám kolem obličeje mává ostrou polovinou žiletky. Ta je vsazená do nástroje téměř nerozeznatelného od klasické břitvy. Smiřte se s tím, že občas vám vykroutí hlavu do nepřirozených úhlů, aby se dostal k postu ve všech skrytých zákoutích, včetně těch za ušima.

Zdroj: Youtube

V minulosti dokonce sloužili holiči jako svatební dohazovači. Měl přehled, informace a poskytoval osobní přístup. Ovšem roli seznamky pomalu přebírá Tinder a další v telefonu skryté aplikace. Ostatně je to vidět v čekárnách, což je mnohdy jen pár židlí na ulici. Místo přátelského cvrkotu je tam čím dál více lidí s očima zahleděnýma do svítících displejů.

Zdroj: BBC, Macrotrends