Naspeedovaná Stodolní

Ve své době proslulá Stodolní ulice v Ostravě byla vyhlášená celonočními tahy a obrovskými útratami. Alkohol tekl proudem. Stačilo jen projevit zájem a objevila se nabídka drog či sexu. Totéž, jen v mnohem hlasitější podobě je Pub Street v kambodžském městě Siem Reap. „Siem Reap je známý především jako brána k hlavní kambodžské turistické atrakci, nádhernému chrámovému komplexu Angkor Wat,“ píše The West Australian. Právě proto, že je chrámový komplex skutečně TOP památka celé Kambodže dostupná pěšky, sjíždějí se do Siem Reapu turisté z celého světa. Tím naprosto změnili kolorit města a Pub Street je tím nejhlasitějším, a podle mnohých i nejhorším, co město může nabídnout.


Od rána do noci

Ulice se probouzí kolem desáté dopolední, kdy se na ní objevují turisté hledající „vyprošťovák“ po proflámované noci, nebo ti, kteří vědí, že se tady dá najít něco k jídlu. Ceny jsou vyšší než v kambodžských vesnických jídelnách, ale ne o moc vyšší než v okolních ulicích. Turistický byznys tady zkrátka změnil ceny směrem vzhůru, ale je tu zase mnohem větší nabídka piv, byť nejčastější je Anchor a Cambodia. Ten kdo nevěří asijské produkci, může sáhnout po univerzálním Heinekenu.

Nebylo by spravedlivé jen lát na noční hlasitou hudbu, byť se setměním se každý podnik snaží zvukem strhnout pozornost procházejících na sebe, a kakofonie zvuků je až nepříjemná. V klidu u piva si tady rozhodně nepokecáte. „Co? Cóóó? Já tě blbě slyším, pojďme někde, kde je větší klid!“ Klasická reakce na to, když obsluha vytočí hlasitost do vyšších obrátek. Konkurence vzápětí udělá totéž.

Zdroj: Youtube

Hladem neumřete

Na druhou stranu je spravedlivé přiznat, že nabídka jídel, ať už coby obědových menu, nebo večerního stánkového prodeje, je lákavá a chutná. Na objednávku dlouho nečekáte, místní vědí, že čelí děsivé konkurenci. Kuchyně je částečně přizpůsobená euroatlantickým chutím. Najíte se, pochutnáte si, pokud máte odvahu a ztratíte soudnost, můžete si i zazpívat v karaoke baru.

Na druhou stranu jsou oprávněná varování před kapsáři, kteří tady mají ideální příležitost k lupu. S alkoholem klesá pozornost a v tlačenici příležitost dělá zloděje. Dokonce se před léty objevily zprávy, že za krádežemi stojí ladyboys, tedy dámy, jež původně nosily kalhoty a mluvily hrubším hlasem. Mimo jiné i ony jsou jedním z turistických cílů. V okolních uličkách se nabízí, více či méně skrytě, sexuální služby. Takže pozor na masážní salony a erotické divadelní představení. Ne vždy je cílem „pouhá“ masáž.

Od baťůžkářů po skryté boháče

Pub Street je proslavená mezi baťůžkáři, kteří si chtějí alespoň trochu (někdy se to rozjede neplánovaně i víc) vyhodit z kopýtka, ale zahlédnout lze i rodiny z dětmi, kteří s vykulenýma očima nevěřícně sledují prodavače pečených pavouků. Ale nakonec jsou rádi za zmrzlinu vytvořenou přímo před nimi. Na druhou stranu si sem odskočí i movití zákazníci z okolních hotelů, protože halas a zdejší atmosféra je něco opravdu unikátního. Jako by v jedné ulici bylo potřeba vykompenzovat klid buddhistických klášterů ve zbytku země.

Zdroje: The West Australian, TripAdvisor,