Hongkong se stal britskou kolonií díky dvěma válkám: první a druhé opiové válce. První opiová válka vypukla v roce 1839. Britové proti vůli čínské vlády pašovali opium ze svých indických kolonií do čínských přístavů. Měli ho skutečný nadbytek a čínský trh, tehdy i teď, byl rozsáhlý. Stačilo podpořit závislost zvýšenou nabídkou.

Obchod byl v podstatě jednoduchý, byť ne tak přímočarý, jak se v příští větě dozvíte. Peníze z opia měly zaplatit velké množství čínského čaje, který se na počátku 19. století stal v Británii skutečným hitem. Ve skutečnosti si Británie zajistila mnohem větší přístup na čínské trhy a spolu s ním i vliv v důležitém a rychle se rozvíjejícím přístavním městě.

Proč opium?

V 18. a na počátku 19. století totiž Británie z Číny víc kupovala než prodávala. Hedvábí, porcelán, čaj… Ovšem Číňané neměli o britské zboží zájem. Výjimkou bylo stříbro, ale toho se Anglie nechtěla vzdávat. Takže vybudit poptávku, touhu, závislost, byl vlastně z marketingového hlediska skvělý tah. Závislí Číňané středních a vyšších vrstev byli dokonce ochotni platit za požitek stříbrem. Opium se, kromě skutečných nuzáků, kde se využíval i opiový popel, stal drogou bohatším vrstev, podobně jako novodobě kokain v Evropě.

Výsledkem opiových válek byly dvě smlouvy, z nichž každá rozšířila rozlohu britského hongkongského území. Po těchto smlouvách následovala v roce 1898 smlouva o pronájmu na 99 let, která Británii umožnila kontrolovat ještě větší území - pronájem vypršel v roce 1997.

Pobavený král

Albert je upřímně pobaven tím, že jsem získala ostrov Hongkong,“ zapsala si královna Viktorie do deníku po vítězství v opiových válkách. Tak to alespoň tvrdí novinář a dobrodruh Bohuslav Šnajder ve své knize Zlatý trojúhelník. V roce 1997 přestal být Hongkong po více než 150 letech britské nadvlády britskou kolonií. Správa nad Hongkongem byla převedena na Čínu, čehož želeli a obávali se všichni občané města. A právem.

Město jako z gangsterky


Do maličké britské kolonie se koncem čtyřicátých let stáhli velci gangsteři z velkých přístavních měst a dokonce až z Pekingu,“ píše ve své knize Bohuslav Šnajder a zachovalé historické fotografie ukazují „zhulené“ (opium se převážně kouřilo) klienty v opiových domech, které braková literatura s oblibou nazývala doupaty. Pokud máte trochu dobrodružného ducha, některé z nich najdete i dnes, byť už podobné služby neposkytují. Ne, že by se opium v Hongkongu nedalo sehnat, ale čínská spravedlnost k tomu rozhodně není tak shovívavá, jako byla ta britská v 19. století.

Drogy jsou tradice

Společnosti triád, které vznikly mezi lety 1842 a 1930, kdy členové tajných společností z Číny emigrovali do Hongkongu a vytvořili organizace vzájemné pomoci, lze rozdělit do čtyř hlavních skupin: Chiu Chao, Wo, 14K a Velká čtyřka,“ píše US Departement of Justice. Stejný zdroj píše, že „pokud jde o dodávky drog, dokument uvádí, že Hongkong je významným přístavním centrem a má strategickou polohu vzhledem ke Zlatému trojúhelníku a jižní Číně, což dává Hongkongu dlouhou historii jako základně pro tranzit/překládku drog z jihovýchodní Asie na zámořské trhy. Síť pro dovoz heroinu do Hongkongu je dobře zavedená. Všichni pozorovatelé se shodují, že heroin č. 4 je v Hongkongu hlavní drogou. V současné době si člověk může heroin snadno koupit kdykoli během dne v každé čtvrti Hongkongu a jeho cena je přiměřená.“ Prostě Hongkong svou drogovou tradici nepřerušil. Jen vyměnil opium za heroin, který má biologicky stejný původ – rostliny máku.

Hongkong má svůj vlastní Disneyland, tedy kopii, přece jen se bavíme o Číně, v němž právě připravují vánoční program. Má oceanárium a nabízí projížďky čínskou džunkou. A nebo, podobně jako v Praze, si můžete s jedním z místních „bezdomovců“ udělat tour po zanedbaných částech města, což je zcela jiný zážitek než návštěva značkových obchodů. Ovšem i tu si můžete dopřát.

Chystáte se do Hongkongu? Zastavte se nejprve u tohoto videa.

Zdroj: Youtube

Obecně platí, že Hongkong je městem moderním, plným kamer „velkého bratra“ (jsme v Číně) a má tak pestrou paletu zákoutí, že se tady dá natočit film jakéhokoli žánru. Ale bondovka z moderními mrakodrapy nebo Skleněné peklo by byla asi nejsnazší.

Související články