Gibraltar někdy také zvaný prostě jen „The Rock“, neboli skála, je tavicím kotlem španělské, severoafrické a anglické kultury. Je domovem britského námořnictva a oblíbili si ho také online herní společnosti a turisté, kteří chtějí využít výhod nakupování bez DPH. Chcete-li se setkat s makaky – nejznámějšími obyvateli Gibraltaru a jedinými divokými primáty v Evropě – stačí vyjet na skálu lanovkou.
Gibraltar je britské zámořské území, které se nachází na jižním cípu Pyrenejského poloostrova. Na severu hraničí se Španělskem a s pevninským Španělskem je spojena úzkou šíjí. Britským územím je od roku 1713, po uzavření Utrechtské smlouvy. Přestože je Gibraltar pod britskou suverenitou, je do značné míry samosprávný a má svou vlastní vládu a právní systém. Spojené království je však odpovědné za obranu a zahraniční politiku. Gibraltar má díky své poloze strategický význam a je důležitou vojenskou a námořní základnou.
Raději pěšky
Dostat se na Gibraltar ze Španělska může být frustrující. Dlouhé fronty na hranicích znamenají, že je často snazší zaparkovat v La Línei a přejít hranice přes ni pěšky. Jednou uvnitř, stačí nastoupit na autobus číslo 9 do centra Gibraltaru nebo na autobus číslo 3 na Europa Point. Velkou část Gibraltaru lze projít pěšky, přece jen má méně než 7 km², ovšem některé silnice jsou velmi strmé. Taxíků je tu spousta a k opičímu doupěti na Upper Rock, je nejlépe dojet lanovkou na prostřední stanici.
Jezdí se vpravo
I když je Gibraltar územím Spojeného království, jezdí se po pravé straně vozovky. K tomuto nevídanému kroku došlo v roce 1929, kdy se britské úřady rozhodly zavést pravostranný provoz, pravděpodobně s úmyslem snížit riziko nehod na hranici mezi Gibraltarem a Španělskem. Od té doby je Gibraltar jediným britským územím, kde převládá pravostranná doprava.
Provrtán tunely
Gibraltarská skála je doslova provrtána rozsáhlou sítí tunelů, které se táhnou desítky kilometrů. Po staletí byly budovány pro různé vojenské a civilní účely. Jedním z nejznámějších tunelových systémů jsou Velké obléhací tunely, které byly vykopány britskými silami během Velkého obléhání Gibraltaru (1779-1783) na obranu proti španělským a francouzským útokům. Velké obléhací tunely jsou dnes oblíbenou turistickou atrakcí, která návštěvníkům nabízí pohled do historie a strategického významu Gibraltaru.
Umělé pláže
Ačkoli je Gibraltar známý spíše svým skalnatým pobřežím, i milovníci písečných pláží si přijdou na své. Byly zde vybudovány uměle. Jednou z nejpozoruhodnějších umělých pláží na Gibraltaru je Sandy Bay Beach, která se nachází na východní straně skály a vznikla z navezeného písku a ochranných zdí. Další kouzelné pláže, a to jak přírodní, tak umělé, jsou Eastern Beach, Catalan Bay Beach a Camp Bay Beach.
Chystáte se na Gibraltar? Tak se podívejte tady, ať víte, do čeho jdete.
Muzeum v lázních
Ve středověku byl Gibraltar pod maurskou nadvládou, o čem svědčí kromě jiného i zachovalé maurské lázně. Postaveny byly pravděpodobně ve 14. století a sloužily jako společné lázně pro místní obyvatele. Lázně jsou postaveny v tradičním maurském stylu, s klenutými stropy, složitými obklady a mozaikami a řadou propojených místností pro různé koupací rituály. Dnes mohou návštěvníci obdivovat maurské lázně při prohlídce Gibraltarského muzea.
Poslední Neandrtálci
Gibraltar je jedním z posledních známých stanovišť neandrtálců. Vykopávky na místech, jako je Gorham's Cave Complex, přinesly důkazy o neandrtálském osídlení, které se datuje desítky tisíc let zpátky. Gorhamův jeskynní komplex na východní straně Gibraltarské skály, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, přinesl významné archeologické nálezy, včetně nástrojů, artefaktů a zkamenělých pozůstatků neandrtálců, jež poskytují cenné poznatky o chování, způsobu života a případném vyhynutí neandrtálců.
Jediné opice v Evropě
Makakové na Gibraltaru se z příjemných mazličků mohou změnit v nepříjemné zloděje.
Gibraltar je domovem jediné evropské populace opic, na skále v rezervaci Upper Rock Nature Reserve žije asi 250 makaků magotů. Předpokládá se, že je sem přivezli z Afriky Mauři a dnes jsou velkou turistickou atrakcí. Stále se ale jedná o divoká zvířata, jež mohou být nebezpečná a mají sklon k drobným krádežím.
Přehledné informace o přírodě, pamětihodnostech a turistických lákadlech Gibraltaru, včetně možnosti zakoupení vstupenek naleznete na webu naturereserve.gi
Text: Pavla Růžičková