Nikoliv stánkový, ale lodní prodej

Výhody lodních trhů jsou jednoduché. S loďkou může přijet kdokoliv, do delty se vejde, zatímco postavit stánek, to už vyžaduje jisté povolení i prostorové omezení. Je sice nutno zachovávat plavební dráhy, ale zase když kus od vás prodává známý, prostě si popoplujete a „hodíte řeč“. Se stánkem něco takového udělat nejde. Klasické špičaté čepice štěbetajících sousedek a známých bylo vidět spousta. Nakláněly se přes borty lodí a pokud zrovna nevychvalovaly zboží, tak plkaly.

Protože je silniční doprava málo rozvinutá, plovoucí trhy hrají pro místní obyvatele důležitou roli. Poskytují přístup k dopravě a příležitosti k obchodu, zejména s rozmanitými zemědělskými produkty regionu. Plovoucí trhy navíc podporují vnitrozemské infrastruktury,“ píše Thi Phuong Lan z University of Social Sciences and Humanities ve své studii věnované plovoucím trhům. Delta má stovky kanálů a ramen, po kterých je možné se dopravit z míst, kde to po souši nejde (ostrovy), nebo pokud ano, tak jen velmi komplikovaně. Navíc se Mekong na konci své pouti dělí do řady ramen, takže neexistuje „jeden Mekong“, který by se vléval do Jihočínského moře. Stejně tak není jen jeden velký plovoucí trh. V obrovské deltě jsou jich desítky, možná stovky.

Nemusíte rozumět slovům, stačí se dívat. Takhle to chodí na plovoucím trhu.

Zdroj: Youtube

Boty na stožáru

Některé z trhů se staly turistickou atrakcí, jiné existují v některém z ramen mimo turistický ruch. V tom prvém můžete koupit i padělané hodinky. Klidně vám tady nabídnou rolexky za dvacet dolarů, zmrzlinu (ano, jsou i plovoucí zmrzlinářské loďky, ovšem jen v místech, kde mají šanci na prodej). Ty místní nabízejí hlavně zeleninu a zemědělské produkty včetně rýže.

Na některých v bambusových koších kvoká a kdáká drůbež, jinde se na stožáru houpe bota. Tím dává do dálky najevo, jaký sortiment se na lodi nachází. Někdy je tam svazek pravděpodobně plastové mrkve, jinde pašíkova hlava. Plovoucí trhy neslouží jen k prodeji, tradičně se tady setkávají známí, kteří to jinak k sobě mají daleko. Navíc, přestože se jedná o Vietnam, sem najdou cestu i obchodníci ze sousední Kambodže.

Delta Mekongu


Delta Mekongu je jednou z nejvýznamnějších oblastí Vietnamu, která se rozkládá na ploše přes 40 000 km2. Tato oblast je domovem pro17 milionů lidí a je známá svou bohatou biologickou rozmanitostí přesahující 1 000 druhů živočichů. Delta je také klíčovou oblastí pro zemědělství, kde se produkuje více než polovina rýže v zemi. Kromě toho je delta Mekongu významnou turistickou destinací.

V Mekongu je důležitý příliv

Obchodníci ze vzdálených oblastí a plantáží sledují trendy a zasílají své produkty na plovoucí trhy. Lidé se spoléhají na každodenní příliv, aby se mohli vrátit z plovoucího trhu,“ vysvětluje Thi Phuong Lan. Obchody se zemědělskými produkty začínají velmi brzy ráno, vrcholí mezi čtvrtou a pátou hodinou ranní. Důvodem je, aby se produkty, které se tady nakoupí, daly převézt na suchozemská tržiště. Vodní trh tak vlastně slouží jako jakýsi velkoobchod.

Zdroje: Central Place Theory and the Emergence of Floating Markets in the Mekong Delta of Vietnam

Související články